YouTube Red iOS'ta Daha Pahalı Olacak!!

0
0
0
0
0
YouTube'un dün kullanıma sunulan paralı video servisi, iOS işletim sistemi kullanan cihazlar için daha pahalı olacak.
Bildiğiniz gibi video izleme platformu olan YouTube, dün ücretli video servisi olan YouTube Red'i kullanıma sunmuştu. Bu platformun kullanıcıları, belirli bir miktar ücret ödedikleri takdirde reklamsız video izlemeyebiliyor, videoların orijinal içeriklerine ulaşabiliyor (özellikle müzik videolarının kliplerinde son derece işe yarayan bir özellik), YouTube'u arka planda çalıştırabiliyor ve bazı videoları çevrimdışı kullanım için indirebiliyor. YouTube Red hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Dün tanıtımı gerçekleştirilen yeni video servisinin cihazlar için aylık kullanım ücretinin 10$ olacağı belirtilmişti. Bizim için yaklaşık 30 TL'ye denk gelen bu miktarın YouTube Red için fazla olup olmaması tartışılırken bu tartışmaları alevlendirecek bir bilgi daha geldi. YouTube tarafından açıklanana göre YouTube Red'in 10$'lık fiyatı sadece Android işletim sistemini kullanan cihazlar için, iOS kullananların video servisini kullanmak için 13$ ödemesi gerekiyor.Bu fiyat farkını ilk duyunca "Tabii ki fazla olacak. YouTube Google'ın, Google ise Android'e sahip, yani iOS'un düşmanı" şeklinde düşünmüş olabilirsiniz ancak bu fiyat farkının asıl sebebi Apple. Apple, iOS uygulamalarının satışından ve bu uygulamalarda yapılan her işlemden %30 pay alıyor (örneğin paralı bir oyun satın aldınız ve bu oyunda karakterinize giydirmek için süslü bir kıyafete para ödediniz, Apple bu iki işlemden de %30 pay alıyor).

Uygulama geliştiricileri bu durumdan kurtulabilmek için alım-satım işlemlerini farklı internet siteleri üzerinden gerçekleştiriyorlar ve böylece Apple'ın yüksek vergilendirmesinden kaçınabiliyorlar. Google ise YouTube Red'in satış fiyatından alacağı paranın bir kısmını kendi geliştirici ortaklarına dağıttığından dolayı, uygulamanın iOS satışından daha az para kazanacaktı ve iş ortaklara para vermek olduğunda kendi cebinden vermek zorunda kalacaktı. Bunu yapmak yerine ücreti Apple müşterilerini cezalandırırcasına onlara yansıtmayı tercih etmiş.

Bu konu hakkında detaylı bilgilendirmeye, YouTube Red'in iOS için olan kullanım sözleşmesi yayınlandığında ulaşacağız.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0