• Anasayfa
  • Mobil
  • ​Yüklendiği Tüm Telefonlara Force Touch Özelliği Getiren Müthiş Uygulama!

​Yüklendiği Tüm Telefonlara Force Touch Özelliği Getiren Müthiş Uygulama!

0
0
0
0
0
Sadece bir yazılım yükleyerek Force Touch özelliğine sahip olmaya ne dersiniz? 
Akıllı telefonların sahip olduğu sıra dışı özelliklerden birisi olan ve dokunmatik telefonlara kontrol alternatifi sağlayan Force Touch özelliği (orijinal fikrin Apple'a ait olmadığını bilmeme rağmen özellikten 'Force Touch' olarak bahsedeceğim), şu an piyasada bulunan sadece birkaç akıllı telefon tarafından kullanılıyor. Çoğu kişinin hayranlık duyduğu bu kullanışlı özelliği (örneğin Apple'ın yasaklamasına rağmen ağırlık ölçmek için kullanılabiliyor) sadece bir yazılım ile kullanabileceğinizi söyleseydim ne düşünürdünüz? Muhtemelen bu haberin Google Play'de bulunan 'X-ray görüşü' uygulamaları gibi asılsız olduğunu, fakat bahsettiğim yazılım gerçekten de çalışıyor.

Yu-Chih Tung isimli yazılım geliştiricisinin başında bulunduğu ekip tarafından geliştirilen bu yazılım, akıllı telefon ekranındaki ve hatta telefonun kabındaki basınç değişimlerini ölçebiliyor. Bunu yapabilmek adına mikrofon ve speaker kullanan yazılım, çoğu kişinin aklına gelmeyecek bir yöntemle çalışıyor.
 

Telefonlarımıza dokunduğumuzda dokunmatik ekranın az da olsa bükülmesine neden oluruz. Biz duymayız ama bu bükülme işlemi 18 kHz civarlarında (telefonun ekranına göre frekans değeri değişebiliyor) ses oluşmasına neden olur ve bu ses bizim aksimize telefon mikrofonu tarafından duyulabilir. Sesin duyulmasından yola çıkan ekip, mikrofon tarafından algılanan sesin Force Touch özelliğini ayarlayabileceğini düşünmüş ve bu yazılımı geliştirmiş.'ForcePhone' isimli bu yazılım hala geliştirilme aşamasında olmasına rağmen oldukça iyi çalışıyor. Mikrofonu olan her akıllı telefonla uyumlu olarak çalışabilen bu yazılımın (Huawei Mate S hariç) yakın tarihte, bir uygulama olarak kullanıma sunulmasını umuyoruz.

Ayrıca sizin de böyle orjinal uygulama fikirleriniz varsa ve kod yazmayı bilmiyorsanız "Kod Yazmayı Bilmeden Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?" videomuzu izleyebilirsiniz:

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0