• Anasayfa
  • Mobil
  • Bakan Işık: Yüzde Yüz Yerli Telefon Üretimi Üzerinde Çalışıyoruz

Bakan Işık: Yüzde Yüz Yerli Telefon Üretimi Üzerinde Çalışıyoruz

1
0
0
0
0
Bakan Işık: Yüzde Yüz Yerli Telefon Üretimi Üzerinde Çalışıyoruz
​Vestel, Venus ile yerli akıllı telefon üretimi açısından baktığımızda işin biraz ucundan tutmaya başladı. Fakat kullanılan işlemci ve bazı donanımsal ögeler yurt dışından ithal edilmişti. 
Vestel, Venus ile yerli akıllı telefon üretimi açısından baktığımızda işin biraz ucundan tutmaya başladı. Fakat kullanılan işlemci ve bazı donanımsal ögeler yurt dışından ithal edilmişti. Yani telefon, yüzde yüz yerli üretimi değil. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın verdiği röportajda yerli telefonla ilgili bazı önemli açıklamalarda bulundu. Bu sektörün gelişmesiyle ilgili çok istekli olduklarını söyleyen Işık, aynı sektörün farklı iş sektörlerinin de oluşmasına katkı sağlayacağını belirtti.

Kendisine yöneltilen akıllı telefon üretimiyle ilgili soruları cevaplayan Işık, “Bugün bir ton demir bir iPhone etmiyor. TÜBİTAK, yerli cep telefonu geliştirilmesi amacıyla bir çağrıda bulundu. Bu çağrıyla birlikte bizim destek verdiğimiz özel sektör firmalarıyla birlikte tüm parçaları yerli olan akıllı telefon geliştirilmesi çalışmasına başladık” dedi.


Elektronik alanında teşviklerin yeniden düzenleneceğini belirten Işık, imzalanan kararname ile elektronik alanda Türkiye’nin her yerinde yapılacak yatırımların 5. bölge teşvikinden yararlanacağını belirtti.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0