• Anasayfa
  • Mozilla
  • Mozilla Türkiye'de Yandex'i Varsayılan Arama Motoru Yapıyor

Mozilla Türkiye'de Yandex'i Varsayılan Arama Motoru Yapıyor

0
0
0
0
0
Mozilla Türkiye'de Yandex'i Varsayılan Arama Motoru Yapıyor
Bugün itibariyle Türkiye’deki sistemini de değiştiren Mozilla, artık varsayılan arama motorunu Yandex olarak ayarlıyor.

Mozilla, Kasım ayında Amerika’da Google’u varsayılan arama moturu olmaktan çıkarıp, Yahoo’yu varsayayılan arama motoru yapmıştı. Aynı zamanda Rusya’da da Google yerine Yandex’i tercih etmişti. Bugün itibariyle Türkiye’de ki sistemide değiştiren Mozilla, artık varsayalan arama motoru olarak Yandex’i ayarlıyor.

Yapılan açıklamada, Türkiye'nin dünyanın bir numaralı internet marketi olmadığına, ama büyük ve önemli bir kitleye sahip olduğuna değinilmiş. Özellikle Avrupa’yı ve Asya’yı birbirine bağlayan jeopolitik konumuzun çok önemli olduğu belirtilen açıklamada, Orta Doğu’da ki karışıklarda internet üzerinde önemli ses sahibi olduğumuzdan da bahsedilmiş. Tabi ki de Mozilla’nın asıl amacı Google’ı yavaş yavaş devre dışı bırakmak.

Firefox’u herkes için uygun hale getirmek istediklerinden bahseden Mozilla yöneticileri, yeni varsayılan arama motorunun Türkçe dil desteği sağladığını da vurgulamış.

Yandex’in Türkiye yetkilisi Milena Djuričić :

Mozilla şirketi ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Aynı zamanda arama motoru olarak bizi seçtikleri için gurur duyuyoruz. Türkiye’de yürürlülüğe girdiğimizden beri kullanıcılarımızın seçimlerine çok önem vermeye başladık. Türkiye’de yaptığımız çalışmalar, arama motoru deneyimi konusunda bizi çok geliştirdi. Çalışmalarımızın meyvesini Mozilla ile yaptığımız bu ortaklıkla bir kez daha aldık. Bu bizim bazı şeyleri ne kadar doğru yaptığımızın önemli bir göstergesidir.

Yandex ülkemizde yeni yeni gelişen bir şirket ama şimdiden uzun süre boyunca buralarda olacaklar gibi gözüküyor. Daha yeni başlamalarına rağmen Türkiye’de ki arama motoru paylaşımlarının %4’üne sahipler. Mozilla’nın Firefox’u ise tüm tarayıcaların paylaşımının %7’sine sahip.

Kaynak : TechCrunch

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0