NASA'nın Güneş Görevinden Şaşırtıcı Boyutlarda Veri Geldi

31
4
1
1
0
NASA, Güneş üzerine olan çalışmalarına devam ediyor. Parker Güneş Probu isimli uzay aracından tahmin ettiğinden çok daha fazla veri alan NASA, uzay aracının üzerinde bulunan donanımlar sayesinde de Güneş'in tüm Güneş sistemi üzerindeki etkilerini ortaya koyuyor.

NASA, Güneş hakkında bildiklerini artırmak için insanlık tarihinde yapılan tüm araçlardan daha hızlı hareket eden bir aracı Güneş'e gönderdi. Parker Güneş Probu olarak bilinen uzay aracı, 12 Ağustos tarihinde birinci yılını dolduracak ve yalnızca bir yıl içerisinde birçok veriyi Dünya'ya göndermeyi başardı.

Geçtiğimiz yıl Güneş'in atmosferinden nefes kesici bir fotoğraf gönderen Parker Güneş Probu, iki uçuşun ardından Dünya'da bulunan bilim insanlarının incelemesi için bilim insanlarının tahmin dahi edemeyeceği boyutlarda bilgiyi yolladı.

güneş probu

John Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'ndaki (JHAPL) araştırmacılar, 1 Ağustos tarihindeki bir blog gönderisinde Parker'ın 22 GB değerindeki veriyi Dünya'ya gönderdiğini belirtti. Gelen verinin %50'lik kısmının beklenmediğiyse açıklamalara eklendi.

JHAPL görevlerinde yönetici konumunda bulunan Nickalaus Pinkine, "Bu alanda ve bu yörüngede görevler gerçekleştirme konusundaki deneyimlerimiz arttıkça ekibimiz de uzay aracının inanılmaz donanımlarını kullanarak veri indirme boyutlarını artırma konusunda muazzam bir iş çıkartıyor" açıklamalarında bulundu.

güneş

Parker Güneş Probu'nun fırlatılmasının ardından Parker'ın kontrolörleri probdan alınan verileri maksimize etmeyi başardı ve şimdiyse 25 GB değerinde bir veri grubunun daha 15 Ağustos'a kadar gelmesi bekleniyor.

Bilim insanları daha önce Güneş'e bu denli yakın olan bir prob göndermeyi başaramadığı için bilim insanlarının şu anda üzerinde çalıştıkları veriler türünün ilk örnekleri denilebilir. Parker'ın üzerinde bulunan dört donanım ise Güneş'in farklı noktaları hakkında bilgileri bilim insanlarına aktarıyor.

Bu donanımlardan biri Güneş'in atmosferi içerisinde bulunan parçacıkların ölçümünü yapıyorken aynı zamanda manyetik alan, güneş rüzgârı ve sıcak plazma topundaki elektronların, protonların ve iyonların nasıl dağıldığının ölçümleri yapılabiliyor.

Probun Güneş'le bir sonraki buluşmasının 27 Ağustos tarihinde gerçekleşmesi bekleniyor. Güneş'le olan en yakın 'buluşma' ise 1 Eylül tarihinde gerçekleşecek. 26 Aralık tarihindeyse prob, Venüs'e ikinci defa uğrayarak gerekli hızı toplayıp Güneş'e daha da fazla yaklaşmaya çalışacak.

Kaynak : https://www.cnet.com/news/nasas-mission-to-touch-the-sun-surprises-during-first-data-delivery/
31
4
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
31
4
1
1
0