• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA'nın Süpersonik Uçağı Montaj Onayını Aldı

NASA’nın Ses Patlamasının Sesini Kısacak Süpersonik Uçağı Montaj Onayı Aldı

10
8
3
1
0
NASA’nın ‘Son of Concorde’ olarak adlandırdığı yeni uçağıyla ilgili duyurular yapıldı. Süpersonik uçak, 2021’de yapılacak test sürüşü için son montaj onayını aldı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum, 29 Temmuz 1958 tarihinde ABD Başkanı Dwight Eisenhower tarafından kurulmuştu. Daha çok uzayla ilgili yaptığı hamleler ve haberlerle gündeme gelen NASA, bu sefer uzay programından farklı olarak süpersonik bir uçak tasarladı. Amerikalı özel bir şirketle çalışan NASA, planladığı tarihte uçuşu yapabilirse bir ilke imza atmış olacak.

Ses hızından daha hızlı hareket edildiğinde oluşan şok dalgası ve muazzam bir ses üreten olaya sonik patlama deniyor. ‘Son of Concorde’ olarak adlandırılan X-59, NASA’nın 30 yıldaki ilk büyük sonik uçağı ve kendisi ses patlamasının sesini kısacak şekilde tasarlandı.

Son of Concorde

Her şey yolunda giderse X-59, aralarında 5.570 kilometre olan Londra ile New York arasını 3 saatte gidebilecek. Saatte 1.448 km hızla giden X-59, ses patlamasının yerde duyulmasını engelleyecek şekilde kullanılacak. X-59’un yapımı, 247,5 milyon dolarlık sözleşmeyle Lockheed Martin havacılık şirketi tarafından Kaliforniya’daki Palmdale fabrikasında ilerleyecek.

İlk uçuş için 2021 yılı hedefleniyor:

Son of Concorde

NASA’nın Havacılık Şefi Bob Pearce, yaptığı açıklamada “X-59’un tüm testlerden geçmesiyle projenin programa uygun, iyi planlanmış ve doğru yolda olduğunu gösterdik. Bu tarihi araştırma görevini güzel bir şekilde yapmak adına elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık.” İfadelerine yer verdi.

Lockheed Martin Hava Kuruluşu’nun Kaliforniya’daki fabrikasında X-59’un yapımı için üç ana çalışma alanı kuruldu. Bu üç alanların her biri sırasıyla gövdesine, kanatlarına ve kuyruk kısmına odaklanıyor.

X-59’un son montajının ve sistem entegrasyonlarının 2020 yılının sonunda tamamlanması bekleniyor. Bu noktada NASA yetkilileri, süpersonik uçağın 2021’deki ilk uçuşunu onaylamak için bir araya gelecekler.

Kaynak : https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-7800937/NASAs-incredible-supersonic-X-plane-cleared-final-assembly-ahead-testing-2021.html?ns_mchannel=rss&ns_campaign=1490&ito=1490
10
8
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
10
8
3
1
0