• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'na Turist Götürecek

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’na Turist Götürmeye Hazırlanıyor

12
4
4
3
0
NASA, turistleri Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürerek orada yaşamalarına izin verecek. NASA ayrıca, uzayda yüzen laboratuvarları özel astronotlara ve ticari şirketlere açmayı planladığını söyledi. Bu plan gerçekleşirse uzayda çeşitli araştırmalar yapılmasının yanı sıra reklam filmleri veya sinema filmleri bile çekilebilir.

NASA, ilk uzay turistlerinin 2020’de Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidebileceklerini söyledi. Bu süreç özel şirketlerin az da olsa zaman kazanmasına yardımcı oluyor. Şirketler, kendi astronotlarını ve teknolojilerini alıp Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürebilecek ve orada çalışmalar yürütebilecek. Elbette bu hizmet için şirketlerin oldukça yüklü paralar ödemesi gerekiyor.

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu da dâhil olmak üzere faaliyetlerini ticarileştirme fikrine karşı uzun zamandır direniyor. Önceden Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürülen her şeyin bir eğitim ya da araştırma bileşenini içermesi gerekiyordu. Ancak son zamanlarda NASA, ticarileştirme fikrine daha sıcak bakmaya başladı. Yönetici Jim Bridenstine, ticari şirketlerin NASA’nın roketleri için özel isimlendirme haklarını satın alabileceğini öne sürüyor.

NASA’nın, faaliyetlerini ticarileştirme fikrine nasıl yaklaştığına bakacak olursak özel sektördeki şirketlerin uzay konusunda teknoloji geliştirmeye başlamaları, NASA’nın fikrini değiştirmiş gibi görünüyor. NASA, geleceğin uzay teknolojilerinin geliştirilmesi konusunda özel şirketlere oldukça güveniyor ve 2024 yılında Ay’a gitme planlarında yardımcı olacaklarını umuyor. NASA, bu projenin uzay konusunda bir teşvik oluşturacağına, gelecek yıllarda daha fazla keşif yapılmasına ve finansman oluşmasına yardımcı olacağına inanıyor.

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu bir araştırma ve test merkezi olarak kullanmaya devam edeceğini ve istasyonun Ay’a gitme planlarına katkıda bulunmaya yardımcı olacak çalışmalar yaptığını belirtti. NASA ayrıca, Dünya’nın etrafında yüzen, insanlara ev olarak hizmet verebilecek bir dizi özel uzay aracı geliştirilmesine de özel sektörün yardımcı olabileceğini belirtti.

NASA’nın, 'özel astronotlar' dediği turistler 30 güne kadar görev yapacak. Oradayken NASA’nın kuralları ile sınırlandıracak olan turistler, ticari ve pazarlama faaliyetlerini içerebilecek görevlerini yerine getirecek. NASA, her yıl bu kısa süreli görevlerden iki tane olabileceğini söyledi. NASA’nın uzay istasyonunu açma kararı, gelecekte uzay turizmi şirketlerini ortaya çıkaracak gibi duruyor. Elon Musk’ın SpaceX’i, 2023’te Ay’ın etrafına bir Japon milyarder ve sekiz sanatçı gönderecek.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidebilmek için turistlerin NASA’nın tıbbi standartlarına uygun olması ve özel eğitimlerini geçmesi gerekiyor.

Kaynak : https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/nasa-international-space-station-iss-tourists-private-astronauts-commercial-a8949126.html
12
4
4
3
0
Emoji İle Tepki Ver
12
4
4
3
0