• Anasayfa
  • Yaşam
  • Uydu Verileri, Afet Müdahale Sürelerini Kısaltabilir

Afetlere Müdahale Süresini Kısaltacak Öneri: 'Uydu Görüntülerini Kullanalım'

7
5
1
1
0
Doğal afet yaşandığında müdahale süreleri ve müdahale anındaki maliyetler oldukça fazla olabiliyor ve bu durum, daha büyük felaketlere yol açabiliyor. Yeni yapılan bir çalışma, gerçek zamanlı yakın uydu verilerinin müdahale sürelerini ve maliyetlerini düşürebileceğini gösteriyor.

Doğal afetler, genellikle insanların kontrolü dışında gerçekleşen ve genel olarak büyük çaplı mal ve can kaybına neden olabilecek olaylardır. Bu tür olayların büyük çaplı olması, genellikle daha büyük can ve mal kaybına sebep oluyor ve acil müdahale gerektiriyor. Yetkililer ise bu noktada biraz çaresiz kalabiliyor, bundan ötürü müdahaleler gerçekleştirilene kadar yaşanan olay daha büyük sonuçlar yaratmaya devam ediyor.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, uzay verileri kullanılırsa doğal afetlerden sonra yapılacak müdahalelerin süresinin kısalacağını ve buna bağlı olarak maliyetin de fazlasıyla düşeceğini öne sürdü. Bu şekilde acil yardım servisleri, afetlerin olduğu yerleri çok daha kolay idrak edebilecek ve hızlı bir şekilde olay yerine varabilecek. Dolayısıyla doğal afetlerin daha büyük bir felakete yol açması da engellenmiş olacak.

Araştırmada 2011 yılındaki Güney Asya yağmurları ele alındı:

Uydu verileri

Araştırmacılar, bu araştırmayı yaparken 2011 yılında yaşanan muson yağmurlarını ele aldı. O yıl Güneydoğu Asya’da yaşanan yağmurlar, Mekong Nehri yakınlarındaki milyonlarca kişiyi yerinden etmiş ve yüzlerce kişinin canına mâl olmuştu. Bunun yanı sıra milyonlarca dönüm ekin de sular altında kalmıştı. Yetkililer, gerçek zamanlı uydu verileri kullanılsaydı sel sonrasında nasıl bir hız kazanılabileceği üzerinde çalıştı.

Mekong Nehri, Güneydoğu Asya’daki yaklaşık 60 milyon insan için gelir ve gıda kaynağıydı ancak nehir, dünyanın sel baskınına en müsait bölgelerinden birisi. Daha önce araştırmacılar, uydu verileri ile sel ihtimalini hesaplayabilen bir algoritma oluşturmayı başarmışlardı. Yeni araştırma, bu sel baskınından sonra yetkililerin hangi alana müdahale etmeleri gerektiğini ve nereleri kullanarak bu alana ulaşabileceklerini onlara gösterebileceğini belirtiyor.

Bu şekilde yetkililer olabildiğince çabuk bir şekilde afet alanına ulaşabilecekler. Bununla bağlantılı olarak afete müdahale etmek için yapılan onca harcama da büyük oranda düşecek. Araştırmacılar, bu yöntem kullanıldığında yıllık maliyetin yaklaşık 50 milyon dolar düşeceğini belirtiyorlar.

Kaynak : https://phys.org/news/2019-11-nasa-space-disaster-response.html
7
5
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
7
5
1
1
0