• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA'nın Uzay Yürüyüşlerinde Sıkıntı Var

NASA’nın Uzay Yürüyüşü Takvimi, 2 Milyar Dolarlık Ekipmanı Riske Atıyor

9
2
2
1
1
Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli NASA astronotlarının sayısı, dönemsel olarak azalıp artabiliyor. Şu andaki mürettebat sayısının az olması, 2 milyar dolarlık bir ekipmanın tamirinin gecikmesine neden oluyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotların yerine getirmesi gereken pek çok görev bulunuyor. Bunlardan biri de istasyonun milyarlarca dolar değerindeki ekipmanlarının doğru ve sıkıntısız şekilde çalışmasını sağlamaktır. Çoğu uzay yürüyüşü, ekipmanlarla ilgili çalışmalar için yapılır. 

Karanlık madde çalışmaları için kullanılan ve yavaş yavaş eskimeye başlayan Alfa Manyetik Spektometresi (AMS) adlı cihazın da tamiri gerekiyor. Ayrıca gerçekleştirilmesi gereken başka araç dışı aktiviteler de var. Haliyle NASA’nın yakın zamanda bir uzay yürüyüşü gerçekleştirmesi gerekiyor. 

Öte yandan şu anda istasyonda bulunan astronot sayısı yakın zamanda yalnızca 3’e inecek. Bu da NASA’nın şu anda böyle bir uzay yürüyüşü görevi gerçeklelştirmesini neredeyse imkansız hale getiriyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Uzay İstasyonu Program Yöneticisi Kenny Todd, “Muhtemelen, 3 kişilik mürettebat döneminde araç dışı aktivite girişiminde bulunmayacağız” açıklamasını yaptı. 

Öncelik bataryalarda

astronot

Şu anda 61. keşif göreviyle istasyonda bulunan astronotların Şubat 2020 başlarında dönmesi bekleniyor. Bu da araç dışı aktivitleleri gerçekleştirmek için ekibe oldukça kısa bir zaman aralığı veriyor. Üstelik bu zaman aralığında yapılması daha önemli olan başka işler de var. 

3 kişilik mürettebatın istasyonda bulunacağı dönem birkaç ay kadar sürecek. Haliyle AMS’nin tamiri de aylarca beklemek durumunda kalabilir. Ekibin dönmeden önce yapacağı iki uzay yolculuğunda da AMS için çalışma yapma fırsatı bulunmuyor.

NASA mürettebatı dönüş yapmadan önce 2 uzay yürüyüşü daha yaparak istasyonun güç sisteminde kritik rol oynayan bazı bataryaların değişim görevlerini yerine getirecek. Kenny Todd, AMS’nin bir süre daha koruma pozisyonunda kalmasının bir risk oluşturmadığını ancak ellerinden gelirse bu ekipmanı da mürettebat geri dönmeden önce yenilemek istediklerini açıkladı. 

Todd’un açıklamasına göre bu noktada bataryaların durumu önemli rol oynuyor. Bataryalarda yapılacak tamirat işlemlerine bağlı olarak 2 milyar dolarlık AMS’in tamiratı önümüzdeki ay içerisinde tamamlanabilir.

Uzay Yürüyüşü görevlerine kaç kişi çıkar?

astronot

Uzay yürüyüşü ya da araç dışı aktivite görevlerine genelde 3 kişilik bir ekip katılır. Bu ekipten iki kişi aracın dışında bulunur, bir kişi de araç içi görevli olur. İçeride kalan görevli, dışarıdaki astronotlara yardımcı olurken yerküre ile de bağlantı kurulmasını sağlar.  

Haliyle araçta yalnızca 3 kişi varken araç dışı aktiviteler gerçekleştirmek oldukça riskli ve verimsiz oluyor zira hem acil durumda müdahale edebilecek kimse olmuyor, hem de istasyonda gerçekleştirilen diğer bilimsel çalışmalarla ilgilenecek kimse kalmamış oluyor.

Şubat ayının başında İtalyan astronot Luca Parmitano, NASA’dan Christine Koch ve Rusya’dan Aleksandr Skvortsov gezegenimize geri dönecek. 2011 yılından beri istasyona gidip gelmek için Rus yapımı Soyuz’ları kullanan NASA, Boeing ve SpaceX’in takvimindeki gecikme nedeniyle şu anda yeni ekip üyeleri gönderemeyecek.

ISS’in “geleni gideni çok”

astronot

Önümüzdeki dönemde Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), pek çok aracı da misafir edecek. 5 Aralık’ta SpaceX Dragon kargo kapsülü ISS’e gönderildi. Rusya’nın bir aracı da 6 Aralık’ta istasyona gönderildi. 19 Aralık’ta Starliner’ın test fırlatması gerçekleştirilecek. 

AMS, 2011 yılından bu yana Uluslararası Uzay İstasyonu’na eklenmiş durumda. 2 milyar dolarlık bir süperenerjik kozmik ışınlar yakalamaya çalışıyor. Elde ettiği inceleme sonuçlarının karşı maddeyi ve gizemli karanlık maddeyi açıklamaya yardımcı olması bekleniyor.

Kaynak : https://www.space.com/nasa-astronauts-spacewalk-time-crunch-january.html
9
2
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
9
2
2
1
1