• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, 47 Yıllık Ay Kayasını İncelemek Üzere Açtı

NASA, 47 Yıl Önce Ay'dan Getirilen Bazı Kaya Örneklerini İlk Kez İncelemeye Başladı

23
9
8
7
2
NASA, Apollo 17 astronotları Gene Cernan ve Jack Schmitt tarafından 1972 yılında toplanan Ay kayası örneklerinden birini açtı. Araştırmalar, yeni nesil bilim insanlarına ve çalışmalarına yön verecek.

Çoğu gezgin gibi, ayda yürüyen 12 astronot da seyahatlerinden Dünya'ya bazı hatıralar getirdi. NASA'nın astronotları toplam 2.196 örnekten oluşan Ay kayalarıyla geri döndü. Uzay ajansı hala bu emanetlerin çoğunu elinde tutuyor ve bilim insanları, 47 yıl sonra ilk kez Ay kayalarından birini parçalayarak incelediler.

5 Kasım'da, Johnson Space Center Lunar Curation Laboratuvarı'nda açılan örnek, Ay'ın yüzeyinden Apollo 17 astronotları Gene Cernan ve Jack Schmitt tarafından toplanmıştı. NASA'nın Apollo programının sonuncusu olan 1972 görevi sırasında Cernan ve Schmitt, Ay yüzeyine yerleştirdikleri 2 metre uzunluğunda bir tüple, Lara Krateri yakınlarında toprak kayması sonucu oluşan kaya ve toprak örnekleri almışlardı.

NASA araştırmacıları, Apollo Yeni Nesil Numune Analizi (ANGSA) programının bir parçası olarak, geçtiğimiz günlerde iki Apollo 11 numunesinden biri olan 73002 örneğini açtı. 73002 örneği, Charis Krysher tarafından NASA'nın Houston'daki Johnson Uzay Merkezi'nde açıldı.

nasa ay kayası örnek

NASA astromateryal küratörü Francis McCubbin, "Örneklerin açılması, ay hakkında yeni bilimsel keşifler sağlayacak ve yeni nesil bilim insanlarının, Artemis astronotları tarafından gelecek örnekleri daha iyi incelemeleri için tekniklerini geliştirmelerine olanak sağlayacak" dedi.

ANGSA programında çalışan bir diğer bilim insanı Sarah Noble ise, "Bu örneklerin analizi, Apollo görevlerinden gelen bilimsel verileri en üst düzeye çıkaracak. Ayrıca, yeni nesil bilim insanlarının ve küratörlerin tekniklerini geliştirmelerine, 2020 ve sonrasında beklenen ay görevleri için gelecek araştırmacıların hazırlamasına yardımcı olacak" diyerek araştırmanın önemine dikkat çekti.

Bu arada diğer örnek 73001, Ocak ayında açılacak ve bilim insanları kayanın muhafaza edildiği yerde ortaya çıkan gazı inceleyecekler. İlk Apollo takımlarının parçası olan bazı bilim insanları, mühendisler ve küratörler kayayı incelemek için birlikte çalışacak. Apollo 17'deki jeolog Schmitt de araştırmalara katılacak.

Kaynak : https://www.geek.com/news/nasa-cracked-open-a-47-year-old-moon-rock-1809647/
23
9
8
7
2
Emoji İle Tepki Ver
23
9
8
7
2