Ne Yapıyorsunuz Microsoft Bey? Windows 10 S, Varsayılan Tarayıcıyı Değiştirmemize İzin Vermeyecek!

62
8
5
4
2
Microsoft yeni Windows 10 S'i tanıtır tanıtmaz rekabeti kızıştırmaya başladı. Bu sefer ki hamlesi ise kullanıcılarının büyük kısmından tepki almasına yol açacak cinsten.

Microsoft, Google’ın Chrome OS’sine rakip olarak Windows 10 S'i tanıttı. Fakat biz tatlı bir rekabet beklerken, Microsoft cephesi ortalığı kızıştıran hamleler yapmaktan çekinmiyor. Buradaki tatlı rekabet beklentisinden kasıtımız, firmaların birbirinin ürünlerini kullanmaya izin vermesi elbette. Ancak görünen o ki Microsoft yeni Windows 10 S’lerde varsayılan tarayıcı değiştirmeyecek ve hatta Google aramayı işletim sistemi içindeki uzantılarda kullanmamızı engelleyecek. 

Windows 10 S için açılan “Sık Sorulan Sorular” sayfasında bu değişikliğe ilişkin sorulan bir sorunun cevabı ise firmanın bunu kabul ettiğini açıkça gösteriyor: “Windows Mağazası'ndan edinilebilecek başka bir tarayıcı indirebilirsiniz, ancak örneğin ‘.htm’ dosyasını açarsanız Microsoft Edge varsayılan olarak kalacaktır."

Bu, başka bir uygulamadan bir bağlantıya tıklarsanız, örneğin bir e-postadaki bağlantıyı açarsanız başka bir tarayıcı kullanmak isteseniz bile Microsoft Edge'den kopayacağımız anlamına geliyor. Google'ın Chrome'u Windows Mağazası'na getirip getirmeyeceği henüz belli değil; eğer bu gerçekleşirse, Windows 10 S'de varsayılan tarayıcı olmadan bir anlam ifade etmeyecektir. Açıkçası kullanıcıların Windows 10 S'e para vermesi yetmiyormuş gibi, özgürlüğün de bu tip engellemelerle kısıtlanak olması fazla tepki çekebilir.

Aynı şekilde Microsoft, kendi Edge tarayıcısını bile bu kısıtlamalara dahil ediyor: Windows 10 S'deki Microsoft Edge ve Internet Explorer'daki varsayılan arama sağlayıcısı değiştirilemiyor. Bing arama motoru varsayılan olarak geliyor ve Microsoft, kullanıcıların bilinmeyen bir nedenle Google'a veya diğer arama sağlayıcılarına geçmesini engelliyor. Bu durumların Windows kullanıcılarının genellikle tercih edebileceği seçenekler olmadığı aşikar. Microsoft'un Windows 10 S kullanıcılarının geri bildirimlerine dayanarak değiştirmeye istekli olup olmadığını bilmiyoruz. Ancak şimdiden gelen tepkiler firmanın bu konuda değişikliğe gitmesinin şart olduğunu gösteriyor.

Konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Kaynak : https://www.theverge.com/2017/5/2/15525654/microsoft-windows-10s-default-browser-microsoft-edge
62
8
5
4
2
Emoji İle Tepki Ver
62
8
5
4
2