• Anasayfa
  • Yaşam
  • Nesli Tükenmek Üzere Olan Beyaz Gergedanlar Kurtarılabilir

Nesli Tükenmek Üzere Olan Beyaz Gergedanlar 'Tüp Bebek' Yöntemiyle Kurtarılabilir

44
6
4
3
1
Yakın zamanda neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmış olan beyaz gergedanların, laboratuvar ortamında oluşturulan embriyolar sayesinde kurtarılma şansları doğdu.

2018 yılında Kenya'daki Ol Pejata adı verilen koruma alanında yer alan son erkek beyaz gergedanın ölmesinin ardından bilim insanları çalışmalarını hızlandırmışlardı. Çünkü geriye sadece Fatu ve Najin isimli 2 tane dişi beyaz gergedan kaldı. İki dişinin doğal yollarla türlerinin devamlılığını sağlama gibi bir şansı olmadığı için de bilim insanları olaya müdahale etti.

İki gergedana da bir şey olacak olursa bir türün sonunun gelmesi söz konusuydu. Bu yüzden bilim insanları laboratuvar ortamlarındaki çalışmalarını hızlandırdı. İnsanlığın kendi elleriyle yok olmaya ittiği bir türü, yine kendi elleriyle kurtarabilmelerinin mümkün olduğunun farkına varan bilim insanları, laboratuvar ortamında türün devamlılığını sağladı.

Laboratuvar ortamında embriyolar oluşturuldu:

Uzun uğraşlar sonucunda uluslararası bilim insanları konsorsiyumu tarafından bir açıklama geldi. Fatu ve Najin'deki olgunlaşmamış yumurtaları başarıyla çıkartıp, onları İtalya'da yer alan Avantea laboratuvarına taşıdıklarını belirttiler.

Yumurtalar döllenmeye hazır hale geldikleri zaman, şu anda hayatta olmayan iki erkek beyaz gergedanın spermleriyle döllenme işlemi gerçekleştirildi. Her ne kadar Najin'in yumurtaları sperm kalitesinin düşük olmasından dolayı başarısız olmuş olsa bile, Fatu'nun yumurtalarından embriyo üretimi başarıyla sonuçlandı. Konsorsiyumun ortaklarından biri olan Leibniz Hayvanat Bahçesi ve Vahşi Yaşam Araştırmaları Enstitüsü, embriyonun dondurulduğunu açıkladı. 

Najin ve Fatu'n hamile kalamayacağı için yumurtalar başka taşıyıcı annelere yerleştirilecek. Eğer bu çalışma sonuç verecek olursa beyaz gergedanların nesli kurtulmayı başarabilir.

Kaynak : https://mashable.com/article/white-rhinos-almost-extinct-ivf-embryos/
44
6
4
3
1
Emoji İle Tepki Ver
44
6
4
3
1