Netflix, Disney Rekabetinden Bahsedince Hisse Senetleri Düşüşe Geçti

29
10
8
2
1
Netflix'in CEO'sunun yaptığı açıklamadan sonra Netflix'in hisse senetlerinin düşüşe geçtiği görüldü.

Netflix, son dönemin en popüler uygulamalarından biri haline geldi. Hemen hemen her evde ve telefonda bulunan Netflix, insanların dizi veya film izlemek için sıklıkla tercih ettiği bir platform. Televizyonların internete bağlanabiliyor olması, Netflix'in tercih edilmesini arttıran detaylardan bir tanesi. Her ne kadar her gün büyüyen bir yapıya sahip olsa da bu sektöre yeni isimler de yakın zamanlarda giriş yapmayı planlıyor. Bu rekabet ortamı, Netflix'in düşüş yaşamasına sebep olabilir.

Önümüzdeki günlerde Apple, Disney, HBO Max ve Peacock firmalarının sektöre giriş yapacaklarını biliyoruz. Yani piyasa ciddi anlamda kızışacak. Bu durumun da farkında olan Netflix CEO'su Reed Hasting, zorlu bir sürece girdiklerini kabul etti. "Geçmişten günümüze kadar birçok firmayla rekabet halindeydik. Fakat kasım ayında yeni bir dönem başlayacak. Kullanıcıların tercih edebilecekleri çok fazla opsiyon oluşacak. Apple ve Disney piyasaya girecek, Amazon ise hızla yükseliyor." sözlerini kullanan Reed Hasting'in açıklamaları Netflix'in hisse değerinin düşüşe geçmesine sebep oldu. 

Netflix'i neler bekliyor?

Netflix

Hasting, NBC Universal'ın yakın zamanda gelecek olan Peacock hizmeti hakkında da konuştu. Peacock'ın, Netflix'in klasikleşmiş serilerinden olan The Office, Parks and Recreation ve Frasier dizilerini kendi bünyesine katmaya çalışıyor. Hatta The Office'i alabilmek için 500 milyon dolar ödemişlerdi. Bu durum Peacock'ın ciddi bir rakip olduğunu kanıtlar niteliğinde.

En büyük rakibi ise Disney+ olacakmış gibi gözüküyor. Disney'in yeni yayın hizmeti kasım ayında kullanışa açılacak. Uygulama sadece Disney'in animasyonlarını ve canlı aksiyon filmlerini değil Disney Channel'ın orjinal içeriklerinden olan High School Musical gibi içerikleri de yayınlıyor olacak. Bunlara ek olarak Star Wars'un bütün filmlerini, Marvel'in bütün içeriklerini, The Simpsons'ı ve Fox'un bütün içeriklerini yayınlıyor olacağını da biliyoruz. Hepsi birleşince ortaya birçok farklı kombinasyon çıkmış oluyor. 

Netflix

Apple cephesine bakacak olursak yarışa daha az içerikle giriş yaptığını görüyoruz. Fakat ciddi bağlantıları ve potansiyeli olduğunu biliyoruz. Peacock ve HBO'nun da kendilerine özel içeriklerle piyasaya giriş yapacağını biliyoruz. Bütün bunlar ortalığın ciddi anlamda kızışacağını gösteriyor.

Netflix'in bu ayki hisse senetlerinde %10'luk bir düşüş yaşandı. Bu değerle birlikte firmanın hisse senetlerinin şu anki değeri en yüksek değerinin %30'nun altında kalıyor. Senenin kalan kısmında ise Netflix'in bu durumu düzeltip düzeltemeyeceğini göreceğiz. 

Kaynak : https://comicbook.com/tv-shows/2019/09/21/netflix-stock-falls-ceo-admits-tough-competition-disney-apple/
29
10
8
2
1
Emoji İle Tepki Ver
29
10
8
2
1