Netflix Logolu Sahte USB Belleklere Dikkat

90
29
18
6
4
Sıradan bir günde iş yerinizde sıradan bir kargo aldınız. Poşeti açıp içerisindeki Netflix logolu küçük zarfı çıkarıp açtınız. İçerisindeki kartta şirketinize ya da adınıza özel bir mesaj yazdığını görünce “güzel jest” diye düşündünüz. Sonra zarftan çıkan USB’yi bilgisayara takıp Netflix’in tadını çıkartmak istediniz. Geçmiş olsun, tüm bilgileriniz artık başka ellerde…

Bir bilgisayara ve içerisindeki bilgilere uzaktan erişmek için çok farklı yöntemler var. Bu yöntemlerden bazıları ise hedefe virüsler veya casus yazılımlarla değil, oldukça eski yollarla ulaşıyorlar. Mesela doğrudan sizi kandırmaya yönelik içeriklerle süsleniyorlar. Bir bakıma sizi parlak ve sahte bir yem ile oltaya çekiyorlar. 

Netflix Türkiye ise görünüşe göre yeni bir korsan girişimine alet oldu. Bilgisayar korsanları, özenle hazırladıkları Netflix logolu, şirkete ve kişiye özel açıklamalara sahip zarfları Türkiye’de bazı şirketlere göndermeye başladılar. Ancak R10.net’te yer alan bir forum üyesi, korsanların kurduğu düzeni erkenden fark etti.

Netflix’in zamanında DVD ve CD kiraladığı, hatta USB bellekler yaygınlaşınca bir dönem belleklerle insanlara dizi ve film gönderdiği biliniyor. Şirket, internet bağlantılarının gelişmesiyle online bir platform haline geldiğinden bu yana, içerikleri ve üyelik bilgilerini dijital şekilde kullanıcılara ulaştırıyor. 

Yani Netflix’in size üyelik bilgileri ya da film ve dizi içeren bir USB bellek göndermesinin imkanı yok. Ancak görüntülerden de anlaşılacağı üzere incelikle hazırlanan Netflix kamuflajlı zarflar, kartlar ve USB bellekler, çoğu insanı kandırabilir. Benzer bir olay, yaklaşık 2 yıl önce Avustralya'da da yaşanmış, Netflix logolu casus USB bellekler şirketlerin ağlarına erişmek için kullanılmıştı.

Peki bu Netflix maskeli sahte bellekleri bilgisayara takınca neler oluyor?

netflix

R10.net’te maviuan isimli kullanıcının açıkladığı detaylara göre, USB bellekler kendilerini bilgisayara klavye olarak tanıtıp küçük bir yazılım yüklüyorlar. Bu yazılım sayesinde bilgisayar, kolayca uzaktan erişime açılıyor. Elbette aynı anda çok sayıda bilgisayara, bağlı olduğu bütün ağdaki cihazlara ulaşmak da mümkün.

Tehdit oranı aldığınız güvenlik önlemlerine göre değişse de USB’yi kendi isteğinizde bilgisayarlara taktığınızı unutmayın. Böyle durumlarda, ilk güvenlik duvarı sizin dikkatiniz. Netflix gibi süslerle bu duvar aşıldıktan sonra teknik duvarları aşmak zor değil.

Güncelleme: Netflix'ten konuyla ilgili resmi bir açıklama geldi:

Netflix Açıklama:

Son günlerde Netflix ismi kullanılarak yapılan hukuksuz işlemlerin şirketimizle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Konuyla ilgili tarafımızdan hukuki inceleme süreci başlatılmıştır.

90
29
18
6
4
Emoji İle Tepki Ver
90
29
18
6
4