• Anasayfa
  • Nvidia
  • Yeni Nesil Görüntü Teknolojileri: G-Sync ve Free Sync

Yeni Nesil Görüntü Teknolojileri: G-Sync ve Free Sync

0
0
0
0
0
Yeni Nesil Görüntü Teknolojileri: G-Sync ve Free Sync
2015 yılından itibaren Free Sync teknolojisi VESA tarafından tüm Display Port’lu monitörlerde standart hale getirilecek.
Nvidia'nın çıkartmış olduğu G-Sync isimli teknolojisi üste seviye monitörlerde kullanılmaya başlandı. ASUS ROG Swift PG278Q da bu monitörlerden biri. Fakat 3200TL'lik fiyatı ile pek de ulaşılabilir ve ekonomik bir bileşen olduğu söylenemez. 

AMD ise Nvidia’nın bu atağına karşı Free Sync teknolojisiyle cevap verdi. 2015 yılından itibaren Free Sync teknolojisi VESA tarafından tüm Display Port’lu monitörlerde standart hale getirilecek. Nvidia G-Sync modelleri hariç.

Nvidia’da geliştirdiği bu teknolojiyi AMD’ lerden hariç tutmakta. Fakat monitörler içinde yer alan ekstra donanım nedeniyle monitör fiyatlarını arttırması Nvidia’nın bu teknolojisini oyuncu dostu yapmaktan uzaklaştırıyor.

G-Sync teknolojisi, genel olarak ekran kartının ve monitörün eş güdümlü çalışması anlamına geliyor. Örneğin oyun esnasında kart saniyede 40 kare çizip monitöre gönderiyorsa monitör de sadece o 40 kareyi gösteriyor. Böylece yırtılma ve atlama denen sorunlar yaşanmıyor. AMD’nin Free Sync’ı da aynı işi yapıyor. Aralarındaki tek fark ise, G-Sync kullanabilmek için G-Sync modülü bulunan monitör almanız gerekirken, Free Sync tüm DP 1.2a destekleyen monitörlerde standart bir özellik.

Nvidia; “G-Sync kullanmak istiyorsan G-Sync modüllü bir monitör alacaksın” diyor doğal olarak. Ama firmanın eleştiriye konu olan noktası ise “G-Sync destekleyen monitöre, AMD ekran kartı takarsan Free Sync kullandırtmam” diyor. VESA gibi endüstri standartlarını belirleme yetkisine sahip kuruluşa rest çekmek ne kadar akıllıca orası ayrı bir sorun.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0