iPhone 14 Tanıtılırken On Binlerce Kişi 'Sahte' Apple Canlı Yayını İzledi (Kripto Para Dolandırıcıları İş Başında)

10
4
1
0
0
Apple'ın dünkü etkinliği sırasında, YouTube'da garip bir sahte canlı yayın gerçekleştirildi. Apple'a ait olduğu ileri sürülen sahte canlı yayında, Tim Cook'un 2018 yılında verdiği bir röportaj yayınlandı.

ABD merkezli teknoloji devi Apple, dün kendisi adına 2022'nin en büyük lansman etkinliğini resmen gerçekleştirdi. Bu etkinlik kapsamında iPhone 14 ailesi birlikte Apple'ın en yeni ürünleriyle tanışma imkanı yakaladık. Ancak teknolojiyle içli dışlı olan insanlar nefeslerini tutarak etkinliğe odaklanmışken, bu etkinlikten prim kasmaya çalışan art niyetliler de yok değildi.

Öyle ki bir YouTube kullanıcısı, Apple için sahte canlı yayın oluşturdu. Bu canlı yayında, Apple CEO'su Tim Cook'un 2018 yılında CNN'e verdiği bir röportaj yer alıyordu. O yıllarda gerçekleştirilen röportajın konusu ise kripto para dolandırıcılığına dikkat çekmekti. "Apple Event Live. Ceo of Apple Tim Cook: Apple & Metaverse in 2022." şeklinde garip bir başlığa sahip olan sahte canlı yayın, yetkililer tarafından fark edilmesiyle kaldırıldı.

On binlerce kişi izliyordu!

Kimliği belirlenemeyen YouTube kullanıcısının amacı da belli değildi. Zira sahte canlı yayın oldukça amatör bir şekilde hazırlanmıştı. CNN'in logosunun olduğu bölümü kapatıp, "Apple Crypto Event 2022" yazan kullanıcı, yayının belirli yerlerine de Bitcoin ve Ethereum logosu eklemişti. Ayrıca yayın bölümünün en altında da "Acil haberler" anlamına gelen "URGENT NEWS" ibaresine yer verilmişti. İşin ilginç tarafı, canlı yayınla ilgili yeterli bilgi sahibi olmayan 70 bin civarında kişi, bu sahte yayını izlemeye koyulmuştu.

Sahte canlı yayın işte böyle görünüyordu:

Apple sahte canlı yayın

Sahte canlı yayının en riskli yanı ise açıklama kısmına bırakılmış olan bir bağlantıydı. Ancak tahmin edebileceğiniz üzere bağlantının Apple ile de uzaktan yakından ilgisi yoktu. Kanal sahibi, çok büyük bir ihtimalle bu bağlantı üzerinden siber saldırı planladı. Ancak bu durumun gerçekleşip gerçekleşmediği, bağlantıya tıklayanların olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Bu arada; Apple'ın lansmanı gerçekleşirken CEO Tim Cook, "Code 2022" etkinliğindeydi. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Cook, kendisine RCS ile ilgili şikayet eden bir etkinlik katılımcısına "Annene iPhone al!" çıkışı yapmakla meşguldü...

iPhone 14 serisinin Türkiye fiyatı ne kadar diyenlere:

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/9/7/23342120/apple-fake-youtube-live-stream-crypto-scam
10
4
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
10
4
1
0
0