Son 1 Yılın En Önemli Teknolojik Gelişmelerini Derledik: Şimdi Böyleyse Gelecek Kim Bilir Nasıl Olacak?

7
6
2
0
0
Son yıllarda teknoloji hiç olmadığı kadar hızlı bir gelişim gösterdi. Yapılan çalışmaları incelediğimiz zaman geleceğin çoktan gelmiş olduğunu görüyoruz ve bunların önümüzdeki günlerde nasıl değişimler yapacağı konusunda heyecanlanıyoruz. Gelin bazılarını muhtemelen ilk kez duyacağınız son bir yıldaki teknoloji haberlerine yakından bakalım.

İnsanlığın binlerce yılı ile son yüzyılı ve son yüz yıl ile 2000’lerden sonrasını karşılaştırdığımız teknoloji alanında yaşanan gelişmelerin son yıllardaki hızlı değişimini açıkça görmek mümkün. Öyle ki artık teknoloji haberleri üzerinden bu gelişmeleri takip etmek bile baş döndürücü olmaya başladı. Teknoloji alanında yapılan çalışmalara bakınca filmlerde gördüğümüz geleceğin çoktan gelmiş olduğunu söylemek mümkün.

Pek çok farklı alanda yaşanmış olan gelişmeleri incelediğimiz özellikle son bir yılda bilim ile teknolojinin birlikte kullanılması sonucu büyük başarılar elde edildiğini görmek mümkün. Bazen geliştirilen ufak bir cihaz ya da basit bir yazılım bile sayısız alan üzerinde etkili olabilir. Gelin bazılarını muhtemelen ilk kez duyacağınız son bir yıldaki teknoloji haberlerine yakından bakalım.

Son bir yılın en önemli teknoloji haberleri:

Yapay zeka ve makine öğrenimi:

yapay zeka

Son on yılda gerçekleşen yapay zeka çalışmaları zaten bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz bu sistemin giderek hayatımızın içine gireceğini göstermişti. Son bir yılda yaşanan gelişmeler ise artık yapay zekanın görüntü tanıma, konuşma tanıma, navigasyon, akıllı asistanlar ve daha nice alanda artık vazgeçilmez olduğunu ortaya çıkardı.

Makine öğrenimi sayesinde artık yapay zeka var olanlar üzerinden çalışmak yerine verileri analiz ederek öngörülerde de bulunmaya başladı. Özellikle hizmet sektöründe müşteri kalıplarını tespit edip daha kişisel bir deneyim sunuyor. 2022 yılında 57 milyarlık dolarlık yapay zeka çalışmalarının 2025 yılına kadar 190 milyar dolar olacağı ve aynı yıla kadar piyasadaki işlerin %9’unun yapay zeka tarafından yapılacağı düşünülüyor.

Robotik Proses Otomasyonu:

Robotik Proses Otomasyonu

Yapay zeka ve makine öğreniminin gelişmesi ile birlikte ortaya RPA kısaltması ile anılan Robotik Proses Otomasyonu çıktı. Bu sistem, işlerin insan olmaksızın otomatik olarak gerçekleştirilmesini sağlıyor. Robotik Proses Otomasyonu uygulamaları yorumluyor, verileri işliyor, işlemleri sıralıyor ve temel e-postaları yanıtlıyor. Yıllardır insanlar tarafından yapılan bu tür tekrarlayan işleri artık otomasyon sistemleri yapıyor.

Robotik Proses Otomasyonunun otomatik olarak gerçekleştirdiği işlerde çalışan 230 milyon insan var dünyada. RPA ve benzeri otomasyon sistemlerinin yakın zamanda işlerin %5’ini tam otomatik, %60’ını ise yarı otomatik hale getireceği düşünülüyor. Otomasyon sistemlerinin yaygınlaşması sonucu işini kaybetmek istemeyen insanların bu sistemler üzerinde uzmanlaşması öneriliyor. 

Kuantum hesaplama:

Kuantum hesaplama

Kuantum fiziği ile benzerlik gösterse de o disiplinde öğrenilen fenomenlerin teknolojide kullanılan bir versiyonu olan kuantum hesaplama, bir bilgi işlem biçimidir. Kaynaktan bağımsız olarak çalışarak çok daha hızlı ve kolay bir biçimde verileri sorgular, analiz eder, izler ve yeni adımları öngörür. Özellikle koronavirüs risk haritaları çıkarılırken etkin bir şekilde kullanılmıştır.

Bugün Splunk, Honeywell, Microsoft, AWS, Google gibi büyük şirketler bu hesaplamaları yapan kuantum bilgisayarlar kullanmanın yanı sıra bu alanda yeni gelişmelerin öncüsü oluyor. 2029 yılına kadar kuantum hesaplama alanında 2.5 milyar dolardan fazla yatırım yapılacağı düşünülüyor. 

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik:

Sanal gerçeklik

Sanal gerçeklik VR, artırılmış gerçeklik AR ve genişletilmiş gerçeklik ER; ilk olarak oyunculara çok daha keyifli bir oyun deneyimi sunmak için kullanılıyordu ancak ABD donanmasının bu sistemleri kullanarak eğitim yapması ile birlikte artık yeni bir dönemin başladığı anlaşıldı. Meta şirketi tarafından tanıtılan Metaverse dünyası da bu sistemlerin nasıl gelişeceği hakkında fikir veriyor. 

Blok zinciri:

Blok zinciri

Blockchain yani blok zinciri teknolojisi denilince ilk olarak herkesin aklına Bitcoin ve benzeri kripto para borsaları geliyor. Ancak bu teknoloji, çok daha fazlası anlamına geliyor. Blok zincirine veriler yalnızca eklenir, çıkarılamaz ve değiştirilemez. Bunun anlamı, blok zincire eklenen herhangi bir verinin en doğru ve şeffaf bir şekilde saklanacağıdır. Eklenen veriler kolay kolay başkaları tarafından ele geçirilemeyeceği için pek çok endüstri bu teknolojiyi kullanıyor. 

Nesnelerin interneti:

Nesnelerin interneti

IoT kısaltması ile anılan nesnelerin interneti, belki de son yıllarda hayatımızı direkt olarak etkileyen en önemli teknolojik gelişmelerden bir tanesi. Bugün artık kullandığımız neredeyse her cihaz internete bağlanabiliyor ve bizimle akıllı bir şekilde iletişim kurabiliyor. Daha da önemlisi, nesnelerin interneti sayesinde bu cihazlar birbirleriyle de iletişim kurabiliyorlar. 5G teknolojisinin yaygınlaşması ile birlikte 2030 yılına kadar dünya çapında 50 milyardan fazla cihazın nesnelerin internetini kullanacağı düşünülüyor. 

5G:

5g

3, 4 derken artık 5G teknolojisinden bahsetmeye başladık. 5G, bugüne kadar deneyimlemediğimiz kadar hızlı ve akıcı bir internet bağlantısı sunacak. Google Stadia ve NVidia GeForce Now gibi bulut tabanlı oyun hizmetlerinin kullanımı artacak, Spotify ve YouTube gibi platformlar akışlarını geliştirecek, AR ve VR teknolojileri hiç olmadığı kadar yaygınlaşacak. 2024 yılına kadar dünya mobil trafik verilerinin %40’ının 5G üzerinden sağlanması planlanıyor. 

Özellikle son bir yılda öne çıkan teknoloji haberlerinden bazılarını listeledik ve kısaca bu teknolojilerin önümüzdeki dönemde nasıl bir yol izleyeceğini anlattık. Yaşanan ve yaşanacak tüm bu teknolojik gelişmeler hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

7
6
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
6
2
0
0