Foxconn ve Tencent Akıllı Otomobil Sektörüne Giriyor

0
0
0
0
0
Foxconn ve Tencent Akıllı Otomobil Sektörüne Giriyor
Teknolojinin gelişmesiyle beraber farklı şirketler bu piyasada söz sahibi olmak istiyor. Otomotiv sektörünün de gereken payı aldığı bu pazardaki geliri rakiplerine kaptırmak istemeyen WeChat’in geliştiricisi Tencent, ‘’biz de buradayız’’ diyerek bu sektöre dahil oldu. 
Teknolojinin gelişmesiyle beraber farklı şirketler bu piyasada söz sahibi olmak istiyor. Otomotiv sektörünün de gereken payı aldığı bu pazardaki geliri rakiplerine kaptırmak istemeyen WeChat’in geliştiricisi Tencent, ‘’biz de buradayız’’ diyerek bu sektöre dahil oldu. 

Bu yolda Foxconn ile ortak yürüyen Tencent söylenenlere göre 15.000 dolar değerinde akıllı otomobil üretecek. Çin merkezli şirketin teknoloji servislerini yöneteceği projede akıllı otomobilin nasıl bir otomasyonla karşımıza çıkacağı şu an belirsizliğini koruyor. Aslında Çin’in teknolojinin her alanına dahil olma çabasına bakıldığında bu haber pek şaşırtıcı sayılmayabilir ama yine de 15.000 dolarlık fiyatı bakımından tercih sebebi olacağı ve rakiplerini geride bırakacağı kesin gibi görünüyor. Piyasanın tek lideri olarak gösterilen Tesla ise geçtiğimiz yıl hedeflediği satış rakamına ulaşamamış ve Çin pazarına bir süre bulaşmayacağını açıklamıştı.Sadece bu bilgilerden yola çıkarak Çin’in bu yarışa sıkı bir şekilde hazırlandığı ve kendi piyasası içerisinde başka bir markanın söz sahibi olmasını istemediği kolaylıkla söylenebilir. Unutmadan, ülkede Google’ın yasaklanmasından sonra kurulan milli arama motoru Baidu, 2015’te elektrikli otomobil tanıtılacağını duyurmuştu.  

Kaynak: pcworld      
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0