Opel, Sürücünün Baktığı Yönü Aydınlatan Far Geliştiriyor

1
0
0
0
0
Uzun süredir göz takibiyle yönlendirilebilen farlar üzerinde çalışan Opel, proje kapsamında son noktaya geldi. Daha önce var olan bir sistemden yola çıkılarak geliştirilen farlar Opel’in dokunuşuyla birlikte sürücülerin baktığı yerleri aydınlatabilecek. 
Uzun süredir göz takibiyle yönlendirilebilen farlar üzerinde çalışan Opel, proje kapsamında son noktaya geldi. Daha önce var olan bir sistemden yola çıkılarak geliştirilen farlar Opel’in dokunuşuyla birlikte sürücülerin baktığı yerleri aydınlatabilecek. 

Almanya merkezli şirketin 2 yıldır üzerinde çalıştığı far sistemi, sürücülerin göz hareketlerini takip ediyor ve buna göre farların yönünü belirliyor. Daha önceki göz takip sistemlerinde birden çok kamera bulunurken Opel’in geliştirdiği sistemde yalnızca bir kamera bulunuyor. Sürücülerin yüzüne odaklanan kamera, bakış yönünü algılıyor ve elde ettiği verileri sistemde işleyerek farlara iletiyor. Daha önceki prototiplerin oldukça yavaş olduğu bilgisinden yola çıkarak Opelin gerçek zamanlı bir sistem geliştirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Kızılötesi sensörlerin yardımıyla güçlendirilen sistem, saniyede 50’den fazla tarama yaparak gerçeğe en yakın olan veriyi toplamaya çalışıyor. Her şey iyi güzel de aracın sürücüsü sağa sola baktığında ne olacak? Bu olasılığı unutmayan geliştiriciler, aydınlatmaları aracın yönü doğrultusunda sabit kalacak şekilde ayarlayarak bu gibi durumlara karşı önlemini almış. Belirlenen bir sürücü değilde tüm sürücülerin kullanması için geliştirilen sistemin şuan test aşamasında ancak yakın zaman içerisinde kullanıma hazır hale gelecek. 

Kaynak: digitaltrends.com
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0