2015 Mini Cooper S Sürüş Deneyimi ve İnceleme

1
0
0
0
0
İngiliz tarzının biraz dışına çıktığını söyleyebileceğimiz; ancak kesinlikle kendisine has bir çizgisi ve havası olan Mini’nin yavaş yavaş miniklikten çıktığı, biraz daha büyütülmüş olan Mini Cooper S’in 2015 modelini inceledik
 
Daha önce bu linkten ulaşabileceğiniz haberimizde de yaptığımız gibi gidip bir sürüş pistinde kendimize aldığımız Mini Cooper S’imizi sürmek yerine bir kez daha güvenilir, yabancı kaynaklarımıza başvuruyor ve sizlere; biraz daha büyüyen ve güçlenen yeni Mini Cooper S’in özelliklerini ve performansını aktarıyorum.

Aston Martin, Rover ya da efsane isimler arasında yer alan Bentley gibi çok uslu bir çocuk olmayan ve adeta Buckingham’ın haylaz torunu diyebileceğimiz Mini, her zaman az önce saydığımız amca ya da ağabeylerinden daha hareketli olmuştur. Peki bu otoban faresinin 2015’te biraz daha büyütülmüş olan modeli, genişlerken kendi çizgisini koruyabilmiş mi?
 

 İngiliz Aksanlı Sürüş Asistanı


Aracın sürüş konforu ya da motor performansı gibi bilgilerden bahsetmeden önce günümüz teknolojilerine ve akıllı cihazlara entegre olmaya ne kadar yatkın bir otomobil olduğundan söz ederek başlayayım istedim Mini Cooper S’in incelemesine.

Mission Control isimli dahili bir uygulaması bulunan Mini Cooper S, çok da bilim-kurgu filmlerine yaklaşmasa da aracın motor durumunu takip edip size motorla ilgili bilgi verebiliyor, ya da araç içi klimanızı kontrol edebiliyor. Biraz seksist yaklaşılmış gibi görünse de motor verileri için erkek sesi, aracın diğer bilgileri için ise kadın sesi kullanılmış olması ilginç olmuş; ama elbette bu sistemin en cazip tarafı konuşan kim olursa olsun İngiliz aksanına sahip olması.

Sürüş asistanı dışında çağdaş otomobillerin standartlarından biri olma yolunda giden araç içi dokunmatik ekran da Mini’de mevcut. Ayrıca iPhone ile son derece uyumlu çalışan bu sistem her ne kadar ana menüsünde bir çevrim içi arama fonksiyonu bulundurmasa da medya servisleri, navigasyon ve aracınız için kullanabileceğiniz IOS uygulamaları konusunda bir hayli başarılı. (Android sürümü o kadar da başarılı değil, bazı fonksiyonları eksik ya da arayüzü aynı havayı yaratmıyor. [söylenenin yalancısıyım])
 

 Motor, Yakıt Tüketimi ve Elbette Fiyat


Bir önceki nesil Mini Cooper’ın sahip olduğu 1.6 litrelik motor yerine kaputunun altında 2.0 litrelik bir motor bulunduran Mini Cooper S 2015, çift aşamalı turbo şarjlı direkt enjeksiyonu ve 4 silindirli motoru ile 189 beygirlik ve 280 Newton-metre torkluk güç üretiyor. Ayrıca şehir içinde 1 litre yakıt ile 13 kilometre gidebilen Mini Cooper S 2015, otomatik vitesli versiyonu ile otoyolda da 1 litre yakıt ile 16 kilometrenin biraz üzerinde yol yapabiliyor ki; bu da bir önceki nesle yakın bir yakıt performansı.

6 ileri otomatik vitese sahip olan Mini Cooper S 2015’in çift aşamalı turbosu, eski tek aşamalı turbodan daha iyi bir sürat performansı sağlıyor, bu motora arka kapının avantajlarını kullanıp arka koltuğa doldurduğunuz arkadaşlarınızın sağladığı yol tutuş da eklenince sürüşün daha keyifli hale geldiğiniz söyleyebiliriz.

Spor ve normal modu bulunan otomatik vitesi, spor moda geçirdiğinizde beklediğiniz kadar saldırgan bir otomobile dönüşmüyor "Mini"niz, düşük viteslerde biraz daha oyalanmak istiyor gibi bir tavır takınıyor. Pedal ve manuel vites kontrolüne geçtiğinizde ise son derece yumuşak geçişlerle karşılaşıyorsunuz.

Yakıt tüketiminden söz etmişken biraz da fiyatını anlatalım da soğuyun arabadan.Mini Cooper S 2015’in 5 kapılı (bagajı da kapıdan sayıyorlar) modelinin Türkiye fiyatı 147.000 (yazıyla yüz kırk yedi bin) Türk Lirası artı biraz da küsürat. Aynı aracın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki fiyatı ise 25.000 Dolar ki bu da 65 bin Türk Lirası’na denk geliyor. (Evet iki katından biraz fazla) Eğer Amerikan versiyonuna bir baş üstü ekran ve camlı bir tavan eklemek istiyorsanız da fiyat, 36.000 Dolar’a kadar çıkabiliyor.

Anavatanı olan İngiltere’de ise yine 5 kapılı Mini Cooper S’in 2015 modeline ait fiyat 29.450 Sterlin (Şüphesiz ki; siz onu İngiliz Pound’u olarak biliyorsunuz) ki; bu fiyat da yine Türkiye fiyatının altında kalarak 78 bin Lira ve küsürata tekabül ediyor. (üretildiği ülkede neden bu kadar pahalı olduğunu sormayın, o tamamen İngiliz Sterlini’nin daha pahalı olmasıyla alakalı. Yoksa adamlar kazanıyor ve ülkelerinde bu otomobile sahip olabiliyor rahatça)

Ayrıca şanslı İngilizler aracın dilerlerse dizel versiyonunu da alabiliyorlar ki bu noktada D modelinin satışı Türkiye’de de mevcut.


 

 Daha Büyük, Daha İyi mi?


Mini Cooper S’in yeni modeli biraz daha hacim ve kütle kazanmış durumda. Genişleyen ve biraz daha uzayan yeni Mini, eskisine oranla 90 kilogram daha ağır. Bu ağırlığın aslında sürüşe olumlu yansıması gerekirken Mini bizi şaşırtıyor ve ağırlık ile hacmin eskisi kadar dengeli olmadığı hissi yaratıyor.

Eski otoban faresi havasını yakalayamamış olan Mini Cooper S 2015, artık daha az Go-kart arabası hissi yaratıyor ve spor modu aktifken bile beklediğiniz sürüş zevkini vermiyor. Üstelik direksiyonundan da daha hassas olmasını beklediğiniz bu ufak otomobili sürmek eskisi kadar keyifli değil. (Eskisini sürmeyenler için yenisini kullanmak bir şey fark ettirmeyecek bence)

Kendi sürüş üslubunu kaybeden ve eski sürüş zevkini azaltan Mini Cooper S ailesinin bu yeni bireyi için bazı otoriteler tasarımı için sahip olabileceğiniz ve günlük sürüşe daha yakın bir otomobil istiyorsanız tercih edebilirsiniz; ancak aradığınız daha sağlam bir sürüş zevki ise Volkswagen’in yeni Golf GTI’ını tercih etmeniz yerinde olur diyor.

Okuyucuya Not: Daha önce yukarıda link de verdiğim Tesla Model S yazımda reklam yaptığımızı yazanlar olmuş, onlara çok alındım. (Bugatti haberi yapsak, Rolce Royce haberi yapsak reklam diyeceksiniz, az bi’ sakin olun. O işler öyle olmuyor)
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0