• Anasayfa
  • Otomobil
  • 2016 Yılından Sonra Ehliyet Alacak Olan Kişilere IQ Testi Yapılacak!

2016 Yılından Sonra Ehliyet Alacak Olan Kişilere IQ Testi Yapılacak!

1
0
0
0
0
Sürücü adaylarında aranan sağlık şartlarıyla ilgili yönetmelikte yapılan değişikliğe göre IQ seviyesi 79’dan düşük olanlar, ehliyet alamayacaklar.
2016 yılından itibaren sürücü adayları ve sürücüler için aranan sağlık şartlarıyla ilgili birtakım değişiklikler yapıldı. Buna göre gözlerinden sorunlu olan kişilere yapılacak olan muayene sonrası sürücü belgesi verilip verilmeyeceği kararlaştırılacak. Eğer kişinin görme keskinliği yetersizse ya da göze ait herhangi bir hastalık varsa uzman doktor tarafından muayene edilecek. Çıkan sonuca göre sürücüler gözlük ya da lens kullanarak araç kullanabilecekler. Fakat her iki gözünde sorun yaşayan kişilere hiçbir sınıfa ait sürücü belgesi verilmeyecek.

Renk körü olanlar ise gün doğumunun bir saat sonrasından itibaren başlayıp gün batımından bir saat öncesine kadar araç kullanabilecek. Organ yetmezliği yaşayan kişilere sürücü belgesi verilmeyecek. Aranan kriterler arasında en dikkat çekeni ise zeka geriliği yaşayan kişilere (IQ’su 79 ve altında olanlara) sürücü belgesinin verilmeyecek olması. (telaş yapmanıza gerek yok, sizler zeki insanlarsınız)Bunların dışında bunayan, dikkat bilinci bozan bir hastalığın ya da ilaç kullanan, alkol bağımlılığı olan ve alkollü şekilde araç kullanmaktan vazgeçmeyen, uyuşturucu maddelerine bağımlı olan kişiler de sürücü belgesi alamayacaklar. 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0