3D Yazıcıyla Yapılan Otomobil: Strati

0
0
0
0
0
2015 Detroit Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıtılan 3D yazıcı ile üretilen otomobil olan Strati, bu yıl içinde satışa çıkacak.
3D yazıcılar günümüzde neredeyse herşeyin üretimini üstlenmeye başladı. Oyuncaktan silaha, hatta ev yapımına kadar büyüyen 3D baskı sektörü şimdi de otomobil sektörüne giriş yaptı.

Strati markasıyla Detroit'teki Uluslararası Otomobil Fuarı'nda görücüye çıkan araç tamamen 3D yazıcı vasıtasıyla üretilmiş. Şehir içi kullanım için geliştirilen araç iki koltuğa sahip. 800 kilogram ağırlığındaki Strati saatte 40 kilometre hıza kadar çıkabiliyor. Aracı üreten Local Motors’un yöneticisi Jay Rogers Strati için “Şu anda yaklaşık 44 saatte dijital üretim yoluyla bir aracı yapabiliyoruz. Bu yılın sonunda süreyi 24 saate düşürmeyi planlıyoruz. Daha sonrasında da toplamda 10-12 saat aralığına çekmek istiyoruz. Onu dışarıda büyük olasılıkla 5-6 yıl kullanabilirsiniz. Eğer onu garaja koyup normal araba gibi kullanmak isterseniz daha fazla uzun sürecektir. Bunun ayrıca tamamen geri dönüşümü mümkün. Bunun iyi olan tarafı herhangi bir çatlak ya da zarar durumunda geri dönüşümü olmayan parçaları çıkarabilirsin, geri dönüşüm sağlarsın.” açıklamasında bulundu.2014 Eylül ayında üretilen Strati’nin dünyanın ilk 3D yazıcıyla üretilen arabası olduğu açıklandı. Bu yıl içinde piyasaya çıkacak aracın fiyatı TL değeri olarak 45.000TL ila 75.000TL arasında olması bekleniyor.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0