Hava İle Çalışan Otomobil: AIRPod

1
0
0
0
0
2000 yılından beri geliştirilmekte olan ve bildiğimiz hava ile çalışan otomobil olmasıyla dikkat çeken AIRPod önümüzdeki aylarda satışa çıkacak.
Dün sizlerle bu bağlantı üzerinden "Dünyanın En Hızlı ve En Teknolojik 5 Elektrikli/Hibrit Otomobili" adlı listemizi sergiledik. Bu araçların arasında özellikle Tesla dikkat çekmekte. Çünkü sadece ve sadece elektrik ile çalışarak doğa dostu ve çevreye duyarlı bir araba olarak ayrıca ilgi çekiyor.

Peki elektrik ile çalıştığını ilk duyduğumuzda oldukça şaşırdığımız bu arabalardan bir de "hava" ile çalışanı olduğunu söylesek?Evet, evet. Bildiğimiz hava. Motor Development International, Tata ve Zero Pollution Motors ortak yapımı AIRPod adlı bu şirin mi şirin araba tamamen hava ile çalışıyor.

2000 yılından beri geliştirilmekte olan ve 2013 yılında ortaya çıkan araç için ilk olarak 2014'te piyasaya çıkacağı söylenmişti. Fakat nihayet bu sene alıcılarına ilginç bir seçenek sunacak.Sıkıştırılmış soğuk havanın basıncıyla motor pistonlarını hareket ettirmesiyle çalışan bu AIRPod'lar hava tanklarından yüklenen hava ile çalışabiliyor. Şimdiye kadar prototoip aşamasında olan ve MDI tarafından  KLM/AirFrance hava yolları firmalarında küçük kargo taşımacılığı konusunda hava limanlarında denendi.

Şimdi ise Zero Pollution Motors tarafından 2015 yılının sonlarında Hawaii'de satışa çıkacak olan bu araçlar 10.000 Dolar gibi bir fiyat etiketine sahip olacaklar. 45km ile 70km arasında değişen menzili ile sadece şehiriçi kullanıma olanak sağlayan bu minik araçlar özellikle son dönemde ülkemizde yaygınlaşan elektrikli bisikletlerin daha ekonomik ve hava ile çalışan versiyonu olarak düşünülebilir. Ancak AIRPod satışa çıktığında 200km'ye kadar bir menzil sunacağı söyleniyor.Saatte 80km'ye kadar da hızlanabilen bu hüçük araçların hem trafikte çok yer kaplamaması hem park alanlarında gereken ufacık alanlarla tercih edilmesi bekleniyor. 2m uzunluğu, 1.6m genişliği ve 1.7 de yüksekliği bulunan AIRPod, 210kg da ağırlığa sahip.

Yukarıdaki görsellerde gördüğünüz gibi ön taraftaki camın açılmasıyla 1 kişi sürücü kolduğuna, bir nevi bagaj kapısının açılmasıyla da 2 kişi araca binebiliyor. Ayrıca AIRPod direksiyon ile değil iki tane joystick ile kullanılıyor. (tramvay mı bu acep)

Fosil yakıtlar yerine çevre dostu yakıtlar denemelerinin hava kullanımına kadar gelmesi sevindirici. Bakalım AIRPod'dan sonra ilerleyen yıllarda sedan araçlar gibi büyüklükte ve rahat rahat uzun menzile çıkabilecek hava ile çalışan arabalar görebilecek miyiz..
 


Kaynak: Green Car Reports
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0