Apple, Alman Devi BMW ile Ortaklığa Giriyor

0
0
0
0
0
Apple, araba sektörüne sağlam bir giriş yapmak için Alman deviyle ortaklığa giriyor.
Apple dendiğinde aklımıza direkt olarak iPhone'lar, iPad'ler vs. geliyor ancak, şirket sadece bu tarz cihazlarla uğraşmıyor. Son dönemlerde kendi gibi sektörün devlerinden Google ile amansız bir mücadele içinde olan Apple, Google'ın araba piyasasındaki hamlesine ciddi bir karşılık verme amacında.

Bu yılın başında Apple'ın yüzlerce çalışan ile elektrikli otomobil üzerinde çalışmaya başladığı haberleri ortaya atılmıştı. Şimdi ise Almanya kaynaklı haberlere göre, Apple CEO'su Tim Cook, yayında birkaç üst düzey isim ile birlikte BMW yetkilileri ile bir görüşme düzenledi. Almanya, Leipzig'de gerçekleşen görüşme, Apple'ın özellikle karbon fiber gövdesi sebebi ile ilgi duyduğu i3 serisi ile alakalıydı.Uzun süredir elektrikli araçlara ilgili olan ve bu konuda artık ciddi adımlar atmak isteyen Apple, bu adımı Alman devini yanına alarak yapma amacında. Yani Apple il BMW arasında olası bir anlaşma oldukça muhtemel. İşin hem Apple hem de BMW tarafından büyük artıları bulunmakta.

Örneğin BMW'nin elektrikli otomobili i3, her ne kadar dikkat çekmiş olsa da, bir Tesla Model S kadar ''oyun değiştirici'' bir otomobil değil. Tesla'nın aracı elektrikli araçların sahip olduğu sınırların dışına çıkmayı muazzam  şekilde başarmıştı çünkü. Bu sebeple BMW cephesinin böyle bir ortaklığa sıcak bakması gayet normal.

İşin Apple tarafında ise böyle bir hamlenin sebebini tahmin etmek zor değil; Google. Hem elektrikli hem de sürücüsüz araçlar konusunda şu an başı çeken Google, Apple'ı epey kıskandırmış durumda. Bu sebeple Apple da karşı atağa çıkmak için fırsat kollamakta. Yani sonuç olarak iki dev arasında her an elektrikli otomobil sektöründe iddialı sayılabilecek bir atak gelebilir.Bu arada Apple'ın BMW ile görüştüğü haberine yer veren Alman kaynağa göre, Apple zaten 2014 yılında BMW ile bu tarz bir ortaklık için ön protokol imzalamış, anlaşmanın ilk adımını atmıştı. Yani biz yavaş yavaş bu anlaşma olmuş gibi davranabiliriz.

Kaynak: 9to5mac
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0