Apple CarPlay İncelemesi

1
1
0
0
0
Telefonunuzu direksiyon başındayken kullanmak trafik kurallarına aykırı, aykırı olmasa bile pek çok trafik kazasının neden olduğu cep telefonlarının direksiyon başında kullanılmaması gerektiğiniz biliyoruz.
Diğer taraftan ise otomobillerimiz de tüm diğer cihazlarımız gibi her geçen gün daha fazla akıllanıyor ve telefon ya da tabletimize entegre sistemler ile farklı işlevler barındırıp farklı isteklerimize cevap verebilir hale geliyor.

Her şeyin yanı sıra cebimizde kullandığımız alet, bir radyo ya da müzik çalar, bir navigasyon cihazı ve bir iletişim aracı ve direksiyon başında dahi olsak ondan uzak kalmak bir şekilde çok zor.

Geçtiğimiz yıldan beri ise Apple ve Google, araçlarda güvenli şekilde kullanabileceğimiz telefona entegre sistemler üzerinde çalışıyor ve bu konuda epey ilerleme kaydettiklerini söyleyebiliriz.

Her iki sistem de aracın entegre eğlence sistemine (ki şüphesiz siz onu araç içi akıllı ekran olarak biliyorsunuz) bağlanarak çalışıyor ve Android Auto da Apple CarPlay de navigasyon, müzik, mesajlaşma ya da telefon konuşmaları gibi hizmetlere sesli komutlarınız sayesinde hızlıca ve dikkatinizi yoldan ayırmadan erişebilmenizi sağlıyor.
Sizlerle birlikte bu yazıda Apple’ın CarPlay’inin özelliklerini ve direksiyon başındaki sürücüye nasıl kolaylıklar sağladığını inceleyeceğiz ve birlikte Apple’ın otomobil sistemleri konusundaki adımlarına göz atacağız.

NOT: Elbette daha önceki Tesla Model S incelemesinde olduğu gibi gidip kendimize CarPlay’li bir araç bulmak yerine güvendiğimiz bir kaynağın tecrübelerini sizlere aktaracağız. Aracımız ise bir adet 2016 model Corvette Stingray

Aracın dahili eğlence ve bilgilendirme (İngilizcesi infotainment ve bence acilen bu sözcüğe bir karşılık bulunması gerekiyor) sistemine entegre bir sistem gibi davranıyor ve uygulamaya aracın ekranındaki CarPlay uygulamasının logosuna dokunarak erişebiliyorsunuz.

Apple kullanıcıları için yabancılık çekmeyecekleri şekilde klasik iOS tarzında tasarlanmış uygulama ikonları telefonunuz ya da tabletinizden alışık olduğunuz şekilde çalışıyor. ve ana ekran tuşu sizi uygulamalarınızın listelendiği ekrana götürürken uzun bastığınızda Siri’yi aktive ediyor.
iPhone’unuzu bağladığınızda bir yandan da şarj olmasını sağlayan sistem, telefonunuzun aşırı ısınma gibi problemler yaratmasına da izin vermiyor. Ayrıca CarPlay devrede iken iPhone’unuz da hala kullanılabilir durumda oluyor ki; bu da yolcu koltuğunda oturan kişinin telefonu kullanabilmesine izin veriyor.

Henüz sınırlı sayıda uygulamaya sahip olsa da sistem; telefon, mesajlaşma, harita ve Apple Music dışında Spotify, Tune-In Radio ve CBS News gibi üçüncü parti uygulamaları da barındırıyor. Android Auto’nun aksine Apple’ın CarPlay’i üçüncü parti mesajlaşma uygulamalarını desteklemiyor. Bu nedenle telefonunuzdaki mesajlar uygulaması ya da iMessage ile kullanılabiliyor.

Apple, bu sistemde kesinlikle sizin sesli komutla çalışan asistanı Siri’yi kullanmanızı istiyor, bu nedenle aracın dokunmatik ekranının ne kadar iyi ya da kötü olduğunun çok bir önemi yok. Ekrandaki Ana Ekran tuşuna basılı tutarak ya da varsa direksiyondaki Sesli komut tuşuna basarak Siri’yi aktive edebilir ve dilediğiniz komut ile istediğiniz uygulamayı çalıştırabilirsiniz.

Siri’nin dikte ile mesaj yazdırma özelliği iPhone ile kullandığınızdan çok da farksız değil; ancak kötü yanı Siri’nin herhangi bir üçüncü parti uygulaması üzerinde kontrolünün olmaması. Yani Spotify’dan en sevdiğiniz listeyi Siri ile oynatamıyorsunuz.

Sesli komut ve dikte sistemlerini kullanabilmek son derece önemli; çünkü CarPlay, Android Auto da olduğunun aksine ekrandan mesajları okumanıza izin vermiyor ve sadece Siri size okuyabiliyor ve siz Siri’ye dikte ettirerek cevap verebiliyorsunuz. (bu nedenle Siri’nin sizi iyi anladığına emin olun) Bu dikte sistemi de uzun mesajlarda sorun olabilirken “Eve geliyorum” gibi kısa cümlelerde gayet iyi çalışıyor.

Apple’ın CarPlay sistemi diğer kanallardan bildirim almanıza ya da mail kutunuzu kontrol etmenize de izin vermiyor ki direksiyon başında iken son gönderdiğiniz Tweet’in ne kadar RT aldığını bilmek çok işinize yarayacak bir bilgi değil; ancak kötü olan tarafı CarPlay’in şu an için aracın kliması ya da performans ayarları gibi kendi uygulamalarına da erişemiyor olması ki Apple’dan gelen bilgiye göre iOS 9 ile birlikte araç üreticilerinin bu hizmetlerine de izin verecek bir sistem haline gelecek.

Beklendiği gibi Apple CarPlay, uygulamalar konusunda da son derece titiz davranıyor ve kendi harita uygulamasını tek navigasyon seçeneği olarak sunuyor.

Elbette Apple Maps, çıktığı günden bu yana çok fazla ilerleme kaydetti ve şu an eskisi kadar saçmalayan ve hata yapan ya da yanlış yer gösteren bir uygulama değil; ancak kabul etmek gerekir ki hala bir Google Maps değil. Trafik bilgileri Google Maps’te olduğu kadar güncel ve anlık değil, ayrıca Google’ın navigasyon bilgileri daha kolay ve hızlı şekilde anlaşılabilir. CarPlay sizi A noktasından B noktasına götürebilir; ancak bunu her zamanki Apple tarzı ile yapar ve bu yol en kısa ve hızlı yok değildir.
CarPlay’in arayüzünde de bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz ki; bir uygulamadan bir diğerine geçmek direksiyon başında olduğunuz düşünüldüğünde biraz uzun sürüyor ve bunu istemezsiniz.

Google’ın Android Auto’sunun arayüzü ise daha kolay bir kullanım ve daha hızlı geçiş sağlıyor.

CarPlay ayrıca uygulamalar arasında ne kadar geçiş yapacağınızı da limitliyor seyir halindeyken ve Spotify’da doğru şarkıyı ya da listeyi bulana kadar epey zorlanabiliyorsunuz. (Google’da Spotify’dan şunu çal diyorsun bitiyor mesela)

Tüm eksik yanlarına rağmen testte kullanılan Corvette Stingray’in kendi ekranından çok daha iyi bir arayüze ve daha basit ve hızlı bir kullanıma sahip olan CarPlay’i tüm seride ilk kez kullanan firmalardan biri Chevrolet olmuş ve önümüzdeki aylarda çok daha fazlası da üretim bandında yerini alacak; ancak direksiyon başında iken birilerinin telefon kullanmasını tamamen engelleyebilecek mi? Bence hayır ve birileri çıkıp ya ben ben bunu sevmiyorum kullanamam deyip telefonunu tuşlayarak kazalara sebep olmaya devam edecek.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0