Apple, İlk Otomobilini Üretmeye Hazır

1
0
0
0
0
Apple’ın Titan kod adlı elektrikli otomobil projesi, 2019 yılında tamamlanmak üzere hazırlanırken Apple, 600 kişilik ekibini üç katına çıkartmak için proje onayı verdi. Apple Car geliyor…
Tamamlanma tarihi olarak verilen tarih elbette yollarda Apple Car görmeye başlayacağımız anlamına gelmiyor; ancak mühendislerin ve teknik ekibin çalışmalarının 2019’da noktalanacağını ve aracın lansmana hazır hale geleceğini bilmek bile merak uyandırıyor şimdiden. (bir de Apple Car söylentileri, sızdırmaları gelecek şimdi. Yok motoru şu kadar beygir, yok şu kadar pahalı, yok şöyle iyi, yok böyle süper)

Wall Street Journal’da girilen haber ile öğrendiğimiz Apple Car projesinin ilerleyişi ile ilgili Apple’dan resmi bir açıklama gelmemiş olsa da Şubat ayında şirketin Şubat ayında ilk kez otomobil endüstrisine adım atmayı planladığını ve o zamandan beri de sektörün önde gelen ve tecrübeli isimlerini bünyesine katmakla meşgul olduğunu biliyoruz.

Batarya üreticisi A123 Systems’dan, Fiat Chrysler başta olmak üzere pek çok otomobil üreticisinden transferler yapan Apple, planlarını ilk otomobilini 2020 yılında seri üretim bandına almak için çalışıyor.
Otomobil kısa bir zaman içinde teknoloji devlerinin en moda savaş alanı haline geldi ki; her biri daha büyük ve iyi ekranlar için, daha kaliteli ses sistemleri için, farklı sensörlerle otomobile farklı işlevler ekleyip aracı daha akıllı hale getirmek için çalışıyor. Bu girişimleri göz önünde bulundurduğumuzda otonom araçların gelecek neslin otomobilleri olacağını düşünebiliriz ki; Apple da elbette her alanda yaptığı gibi bu kulvarda da büyük pay sahibi olmanın peşinde.

Apple’ın otomobil projesi firmanın telefon ve tablet pazarında en büyük oyunculardan biri olmasının ardından yapılan en ciddi ve büyük hamle olabilir ki 200 milyar Dolar değerindeki rezervi ile yığınla otomobil uzmanı tutabilir ve dilediği zaman bu otomobili piyasaya sürebilir gibi dursa da Apple’ın bir otomobil satıcısı olup olmayacağı bilinmiyor. Eğer olursa da otomobillerini kimin üreteceği bilinmiyor.
Otomobil üreticilerinin çoğu kendi fabrikalarını çalıştıran firmalar ve piyasada başka bir marka adına üretim yapacak çok az sözleşmeli tesis mevcut. Apple ise üretimini bir fabrika kurup işletmek yerine sözleşmeli fabrikaları aracılığı ile gerçekleştiren bir firma.

(Nasıl olacak elbette muallak; ama bazı fikirlerim var benim. iCar 1 hibrit motorlu ve sadece elektriğe alınabilme seçeneğine sahip; ama elektriğe alındığında 3 5 kilometre gidebilecek ve muhteşem bir tasarıma sahip olacak. iCar 2, sadece elektrik motoru ile birkaç yüz kilometre gidebilecek; ama o sırada Tesla gibi firmalar 1000 kilometreye yakın menzile sahip olacak. iCar 2S, çok daha güçlü bir motora sahip olacak ve diğer iCar modelleri gibi çok iyi bir tasarımı olacak, kullanmanızı gerektirmeyecek bir sürü fonksiyon ve dahili Siri entegrasyonu bulunduracak. iCar 3, farklı renk seçenekleri ile gelecek. iCar 3S, 3’ün performansını katlayacak ve son derece güçlü bir şaseye ayrıca otomatik park etme seçeneğine kavuşacak ki; bu noktada drive the iCar, it’s not a car gibi slogan çıkartabilirler; ama o sırada Google, Tesla gibi firmalar çoktan kendi kendini süren sürücüsüz araçlara geçmiş olur. iCar 4, altın sarısı renk seçeneğine sahip olur, özellikleri 3S ile aynı olur ve farklı olarak station wagon ya da hatch-back gibi modeller sunar. iCar 4S nihayet otonom ve elektrikli bir araç olarak karşımıza çıkar. O da 2030 yılını falan bulur; ama tüm iCar modellerinin ortak özellikleri muhteşem tasarıma sahip olmaları ve Ferrari hatta Bugatti gibi markalar ile yarışacak fiyat etiketine sahip olması olur)
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0