• Anasayfa
  • Otomobil
  • Apple'ın Elektrikli Otomobil Hırsı, Sektörde Bir Şirketi Daha İflas Ettirdi

Apple'ın Elektrikli Otomobil Hırsı, Sektörde Bir Şirketi Daha İflas Ettirdi

1
0
0
0
0
Elektrikli otomobil üretme konusuna ciddi şekilde kafayı takan Apple, sektördeki diğer firmaların gözünün yaşına bakmıyor.
Apple'ın elektrikli bir araç üreterek otomobil sektörüne adım atacağı artık kaçınılmaz bir gerçek. Şirket bunu istediği kadar gizli, el altından yapmaya çalışsa da pek başarılı olduğu söylenemez.

İşin garip kısmı ise, Apple'ın bu konuda sahip olduğu hırs. Daha önceden Tesla Motors'un işten çıkardığı mühendisleri bünyesine katan ve bu sebeple Tesla CEO'su Elon Musk'ın ağır eleştirilerine maruz kalan Apple'ın tek hamlesi, anlaşılan sadece eski Tesla mühendislerine olmamış.

Apple, piyasada adera kaçak avlanarak bünyesine pek çok çalışan katmakta. Hatta bu durum öyle ciddi bir hal almış ki, elektrikli motorsikletler üreten Mission Motors firması, Apple'ın yaptığı bu ''beyin göçü'' sebebi ile piyasadan silinmiş. Reuters'ın raporuna göre, ''süpermoto'' klasmanında elektrikli motorlar üreten Mission Motors, geçtiğimiz ay iflasını açıklamış. Şirketin verilerine ve geçmiş grafiklerine bakıldığında ise, iflasana sürüklenmesine yol açan düşüş 2012 yılında başlamış ki bu tarih, Apple'ın elektrikli otomobil sektörüne adım atmaya karar verip, çekirdek ekibi kurmaya başladığı tarih. Yine Reuters'in verilerine göre 2012 yılından itibaren Mission Motors'dan ayrılan mühendis sayısı yarım düzine civarı.

Tabi Mission Motors madalyonun görünen yüzü. Apple'ın bu tarz ''kaçak avlanma'' olarak tabir edilen çalışan transferi yaptığı pek çok şirket bulunuyor. Dünya çapında bir şirket olduğundan da sunduğu teklifi kolay kolay geri çeviren olmuyor. Ama buradaki asıl sorun,Apple'ın oyunu fair-play bir şekilde oynamıyor oluşu. Sanıyoruz Elon Musk'ın da Apple'ı ciddi şekilde eleştirmesinin en büyük nedeni buydu. 

Kaynak: The Verge
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0