Audi'den de Otomatik Otomobil Geldi

0
0
0
0
0
Audi'den de Otomatik Otomobil Geldi
Gün geçtikçe her şeyimiz daha akıllı ve daha otomatik olurken elbette otomobillerimiz de bir süre sonra bizim onları kontrol etmemize gerek kalmadan bizi bir yerden bir yere götürecekler
Google’ın kendi kendini süren otomobillerinden sonra yavaş yavaş büyük otomobil markaları da bu alana yoğunlaşmaya başladı. Hatta Audi’nin yeni R8 e-tron modeli, otomatik sürüş sistemi ile yeni nesil elektrik motorunu bir araya getirerek hem çevreci, hem de kendi kendini sürebilen bir araç yapıyor.

Henüz konsept aşamasında olan ve Çin’de içinde bulunduğumuz günlerde gerçekleşen CES Asia’da test sürüşüne çıkacağı söylenen R8 e-tron, adeta Will Smith’in i-Robot filminde (Apple robot yapsa adı iRobot olur mu?) kullandığı otomobiller gibi otomatik bir sürüş sistemine sahip olacak.

Bu elektrikli süper otomobil; bir lazer tarayıcı (fotokopi makinesi gibi olandan değil), çok sayıda video kamera, ultrasonik sensörler ve radar dedektörler ile etrafındaki tüm çevre ve yol verisini alarak Audi’nin zFAS adlı sürüş asistanı sistemine gönderiyor. Bu sistem de aracın nasıl davranması gerektiğine karar veriyor.

Geçtiğimiz yıllarda otomatik sürüş sistemleri ve akıllı ve otomobiller için Google ile anlaştığını da duyurduğumuz (aha bu yazıda duyurduk) Audi’nin elektrik motorlu, süper akıllı, süper arabası 0’dan 100 kilometreye 3.9 saniyede çıkıyor ve maksimum hızı da 250 kilometre.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0