• Anasayfa
  • Otomobil
  • Audi 3D Yazıcı Kullanarak 1936 Model Grand Prix Yarış Arabası Üretti

Audi 3D Yazıcı Kullanarak 1936 Model Grand Prix Yarış Arabası Üretti

1
0
0
0
0
3D yazıcı teknolojisini firmalar birer birer kendi ürünlerinde kullanmaya başladılar. Ünlü otomobil firması Audi de 3D yazıcı kullanarak ilk arabasını üretti ve test sürüşlerine başladı. 1936 model Grand Prix yarış arabasının gerçeğinden hiçbir farkı yok.
Çevremizde 3D yazıcı ile üretilen ürünler birer birer karşımıza çıkıyor. 3D yazıcı ile yapılan oyuncaklar, kişisel eşyalar, sağlık ürünleri derken Audi hepsini geride bırakıp 3D yazıcıdan araba üretti. Audi, 3D yazıcıların avantajını otomotiv sektöründe kullanmak istemekte. Bu amaç ile şirket tarafından yapılan ürün ise 3D yazıcılarla yapılmış 1936 model Grand Prix yarış arabasının replikası. 

Karbon fiber bir yapıya sahip olan araç, bu sayede ağırlık olarak da standartlara göre oldukça hafif. Hatta şirketin yaptığı açıklamaya göre çelik ya da alüminyum araçlara göre büyük bir avantaja sahip otomobilin ağırlığı, kendi sınıfı araçlara oranla %90 daha hafif. 700 beygir gücünde bir motora sahip olan bu araç , hem petrol hem de gaz ile çalışabiliyor.Audi şimdilik bu araçlardan sınırlı sayıda üreterek sunmak ve kullanıcıların memnuniyet seviyelerini ölçmek istiyor. Daha sonraki süreçte ise seri üretime geçmek istiyor. Ancak asıl büyük proje, 3D araçların küçük otomobil üreticilerine sunulması. Bu da şu anlama geliyor; yeterli donanıma sahip küçük işletmeler (otomotiv sektörüyle alakalı olan), belli bir şablonu olan herhangi bir aracı 3D yazıcıya okutarak yazdırabilecek. Özetle gelecekte intenetten e-Mustang falan indirip sanayide bastırabiliriz.Aracın, motoru, elektrik aksamı, kablo ve tekerleri dışındaki tüm ara parçaları ve kaportası 3D yazıcıdan çıktı. Bugün sıradan bir otomobilin yaklaşık 5-6 bin mekanik ve statik parçası bulunuyor. Bu yarış arabamızda ise bu iş sadece 49 parçaya kadar indirilmiş. Bunların 44 adedi ise 3 boyutlu yazıcıdan çıkıyor. Tasarım aşamasının ardından tek tek bütün parçalarının 3D baskı makinelerinden basılması ise sadece 44 saat sürüyor. Yani 44 saatte 44 parça. Detroit fuarının açılmasının bir gün öncesinde başlayan üretim şirketin toplantı saatine kadar tamamlandı.Aracın üretiminde 'Lego' oyuncaklarda da kullanılan termpoplastik malzeme kullanılıyor. Bu malzemeye karbonfiber de takviye ediliyor. Yaklaşık 550 kilogram ağırlığındaki bu hafif araç elektrikli motoruyla yaklaşık 65 km hıza ulaşabiliyor ve tek şarjla 193 km yol alıyor. Audi yetkilileri araçlarının otomobil üretim teknolojisinde bir öncü olacağını söylerken, 25 bin dolara 2016 yılında internet üzerinden satışa sunulması beklenen aracın 2018 itibariyle herkese hitap edebilecek rakamlara çekileceğini belirtiyor.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0