Benzini Tam Anlamıyla Koklayan 6 Araba!

0
0
0
0
0
Tasarımı ve donanımı sayesinde en az seviyelerde yakıt tüketimi yapan 6 araba.
Herhangi bir arabayı almadan önce o aracın donanımının, tasarımının ve performansının yanı sıra aracın harcadığı benzin miktarını da kontrol ederiz. Araçların en önemli özellikleri arasında yer alan yakıt tüketimi, araçların yakıt tasarrufunun harcadığı yakıt/katettiği mesafe  şeklinde belirlenmesinden dolayı araba üreticilerinin titizlikle yaklaştığı bir konudur. Piyasada bulunan birçok marka kendi elektrikle çalışan arabasını üretmiş olmasına rağmen piyasanın çoğunluğu hala benzinle çalışan arabalarda. Bu listemizde piyasanın büyük bölümünü oluşturan benzinli arabaların hangilerinin en çok tasarruf yapabildiğini sıraladık. 

(Galon = 3.8 litre)
 

 6- Zoleco Eco Exotic Sports Car (243 km/galon)2011 senesinde piyasaya sürülen bu araç, son derece gelişmiş aerodinamiği ve hafif gövdesiyle birlikte üretilmiş olduğu seneye göre oldukça az yakıt tüketimine sahip.
 

 5- Valentin Technologies Ingocar (273 km/galon)2007 senesinde üretilmiş olan bu araç aslında tam olarak bir gövdeye bile sahip değil ancak üretildiği senenin bu kadar eskilere dayanıyor olması, şu an üretilen 25 km/galon araçlardan çok daha iyi olmasını sağlıyor.
 

 4- Volkswagen XL1 (420 km/galon)Üretimine 2013 senesinde başlanan bu hibrit motorlu araç, dünyanın en düşük yakıt tüketimine sahip araçlarından birisi.
 

 3- Brigham Young University Supermileage Vehicle (2092 km/galon)Brigham Young Üniversitesi öğrencileri tarafından üretilmiş olan bu araç, sahip olduğu gelişmiş motorun yanı sıra tasarımıyla da yakıt tüketimini en aza indirgiyor.
 

 2- Cambridge Design Partnership Concept Car (2132 km/galon)11 yaşındaki bir kız tarafından deneme sürüşleri gerçekleştirilen bu araç, görünüş olarak oldukça ilginç olsa da yakıt tüketimini en aza indirgemek konusunda son derece başarılı.
 

 1- Laval University's Eco-Marathon Champion (4002 km/galon)Laval Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler tarafından üretilen bu araç, açık ara dünyanın en az yakıt kullanan aracı ve bu ünvanı 2010 senesinden beri elinde bulunduruyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0