Yerli Otomobilde İlk Modeli Ürettik!

0
0
0
0
0
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikret Işık, farklı yakıt alternatiflerinin de olacağı ilk yerli otomobillerin 2020 yılından önce yollara çıkacağını duyurdu.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikret Işık, elektrikli ve uzun menzilli yerli otomobil dışında ayrıca üçüncü bir model üzerinde de çalıştıkların belirterek, “Son üreteceğimiz model, yakıt türü itibariyle farklı bir alternatif olacak” dedi.

2020 yılından önce üretilen yerli otomobilin yollara çıkacağını belirten Bakan Işık, "Şu anda detayları çalışıyoruz. Mayıs ayı sonuna doğru bu detayları da tamamlamış oluruz. Eğer bir aksilik olmazsa artık start verme noktasına gelebiliriz. 2020'den önce yerli otomobili yollarda göreceğiz. O iddiamız ve hedefimiz devam ediyor" dedi.

Yerli otomobilin özel sektör tarafından üretileceğini belirten Işık, "Biz şimdi mimariyi oluşturduk, yol haritamızı belirledik. Mayıs ayı sonuna kadar 'Kim üretmek istiyorsa elimizdeki model bu. Kim bu işe talip olur?' diye açık çağrıya çıkmayı hedefliyoruz. Bakanlık olarak bir model ürettik" ifadelerini kullandı.

Bakanlığın yeni bir model üzerinde daha çalıştığını, hatta bu modelin geliştirildiğini belirten Işık, “Menzili artırılmış elektrikli araç yoğunluklu olmak kaydıyla, sırf elektrikli model ve bunların dışında farklı bir model daha gelebilir. Yakıt türü itibariyle alternatifli bir model olacak. Bu işe baş koyduk" dedi.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0