• Anasayfa
  • Otomobil
  • Bilkent Üniversitesi'nde Hava İle Çalışan Araba Üretildi!

Bilkent Üniversitesi'nde Hava İle Çalışan Araba Üretildi!

1
0
0
0
0
Dün sizlere aktardığımız sıkıştırılmış hava ile çalışan AIRPod adlı arabanın yerli örneği Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Topluluğu'ndan geld. Ancak AIRPod'a göre daha inovatif olan bu araba egzozundan "solunabilir hava" çıkarıyor!
Bildiğiniz gibi dün buradan sizlere sıkıştırılmış hava ile çalışan AIRPod adlı bir arabadan bahsetmiştik. Şu anda test aşamasında olan araç benzinliklerde lastik şişirmek için kullandığımız hava bölümünden deposu doldurulabilir olması ve çevreci olmasıyla dikkat çekmekteydi.

Fakat AIRPod aracı uzun senelerdir yapılan çalışmalar sonucu oluşturulmuş olsa da ülkemizden daha kısa sürede çok daha iyi bir örnek ortaya çıktı.Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Topluluğu tarafından geliştirilen ve Bilkent MayFest 2015'te tanıtılan araç da tıpkı AIRPod gibi basınçlı hava ile çalışıyor ve tamamen çevreci bir araba.

Hatta o kadar çevreci bir araba ki "egzozundan solunabilir hava çıkaran" bir araba olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. (Adamlar yapmış aga)

Bunun yanı sıra Bilkentli gençler tarafından geliştirilen bu araba %100 yerli olarak üretilebilir. Yani ülkemiz adına çok ciddi bir gelişme üniversiteli gençlerimiz tarafından yapıldı. Bu gerçekten gurur verici bir gelişme.

Hatta AIRPod'un yapımı ve Ar-Ge çalışması yıllar sürmüşken bu araç Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Topluluğu tarafından sadece ve sadece 6 ay içerisinde çalışmaları yapılarak üretildi.Araç hakkında Makine Mühendisliği Topluluğu akademik danışmanı Yard. Doç. Dr. Barbaros Çetin şu şekilde bir değerlendirme yapmış;

“Proje birçok açıdan çok önemli. Öncelikle tamamen yerli bir teknoloji. Bu araçta kullanılan hava tankını yapabilecek teknoloji Türkiye’de mevcut, bu tankı doldurabilecek kompresörü üretebilecek yerli firmalar da var. Bu teknoloji ticari hale gelirse, yan ekipmanları da dâhil olacak şekilde yüzde yüz yerli bir ürün olma potansiyeli var, bu yüzden çalışmalarımız devam ediyor.

Bu projenin bir güzelliği de şu; kullandığınız kompresörü yenilenebilir enerji kaynaklarından alırsanız tamamen bedavaya bu araba yürümüş olacak ki asıl hedeflerden biri de bu. Projeyi devam ettireceğiz, bizim hedefimiz ülkemizde güney sahillerde ulaşımı sağlayan golf arabası şeklinde bir araba yapmak ve kompresörün enerjisini de güneşten karşılamak.

Şu an hali hazırda elektrikli araçlar var ve bu arabalar öncelikle pahalı ve akülerinin ömrü kısıtlı, bu yüzden birçok otelde akülü araçlardan benzinli ve LPG’li araçlara döndüler. Bu benzinli ve LPG’li araçlar da otel içerisinde koku yapıyor ve çok gürültülü oluyor. Bu araç hem temiz ve sessiz hem de belki de onların üçte biri fiyatına olacak.”Ayrıca bu aracın motorunu engelli araçlarında da kullanılabilmesi için de çalışmalar yürüteceklerini belirten Dr. Çetin, engelli vatandaşlarımızın daha ekonomik ve daha ucuz araçlara ulaşabilmesine olanak tanımaya çalışacaklarını da belirtiyor.

Biz de Webtekno olarak bu kadar güzel bir projeyi geliştirdikleri için önce Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Topluluğu'na ve bu projeye destek veren herkese teşekkürlerimizi iletiyoruz. Hepimiz gururlandık. Ellerinize kollarınıza sağlık gençler!

Kaynak: GazeteBilkent
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0