• Anasayfa
  • Otomobil
  • Bir Hacker Kendi Evinin Garajında Sürücüsüz Araç Üretti!

Bir Hacker Kendi Evinin Garajında Sürücüsüz Araç Üretti!

0
0
0
0
0
Büyük teknoloji şirketlerinin senelerdir üretmeye çalıştığını sürücüsüz araç teknolojisini, daha 26 yaşında olan bir hacker kendi evinin garajında üretmeyi başardı.
Sürücüsüz araçlar daha tam olarak gelişebilmiş değiller. Birçok işlevi yerine getirebilen ancak her koşulda kullanılabilmesi için hazır olmayan bu araçlar şu an, başta Google olmak üzere birçok otomotiv ve yazılım devinin ilgi alanında bulunuyor. Birkaç senedir devam eden ve gelecek 3 sene içerisinde tam anlamıyla geliştirilebilmesi hedeflenen sürücüsüz araçların ilk örneklerinden birisi, bir hacker tarafından küçük bir garajda üretildi. George Hotz adındaki hacker, sadece 26 yaşında ve sürücüsüz aracını kendi evinin garajında üretti.

Önceden hacker'lık konusunda birkaç başarısı bulunan George Hotz, geçtiğimiz senelerde bir iPhone hackleme yarışmasına katılmış, cihazı hacklemeyi başarmış ve bazı işlemler yaptırmıştı. Bu gibi başarıları bulunan ancak ciddi ve zorlu bir konu üzerinde uğraşmayan George Hotz, sürücüsüz araç teknolojisinin gelişmeye başlamasıyla birlikte bu araçlardan çok etkilenmiş ve kendi yetenekleriyle bir tane üretmeye karar vermiş. Böylece çalışmalarına başlayan George Hotz, sürücüsüz aracın kontrolünü sağlayacak olan cihazların ve programların yazılımını bitirdikten sonra 2016 model Acura ILX satın almış ve aracı bu amacına uygun bir şekilde modifiye etmiş.
 

Aracın ön paneline 21.5 inch'lik dev bir ekran yerleştiren ve Linux kullanarak bu ekran üzerinden aracın kontrollerini sağlayan George, düşük bütçesine rağmen harikalar yaratmış. Kendi tasarladığı aracının etrafına 6 adet kamera yerleştiren George, aracın daha güvenli hareket edebilmesi için her yöne 2 adet kamera yerleştirmiş. Aracın tamamlanmasının ardından evinin bulunduğu San Francisco'da aracını deneme sürüşüne çıkartan genç hacker, aracın birkaç küçük sistem hatası dışında gayet iyi çalıştığını belirtti.Bu yeteneği ve üretkenliği sayesinde Tesla Motors CEO'su Elon Musk'tan özel olarak e-mail alan George, Musk'tan onlarla çalışması adına bir teklif almış ancak teklifi, kendi teknolojisini tamamen kendisi geliştirmek istemesi nedeniyle reddetmiş. İlerleyen günlerde George'un aracını tamamlamasıyla birlikte neler yapacağını göreceğiz.

Kaynak: AndroidHeadlines 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0