BMW Her Sokağa Şarj İstasyonu Kurmak İstiyor

4
1
0
0
0
Alman otomobil üreticisi BMW her sokağa bir araç şarj istasyonu kurmak istiyor. Eğer gerçekleştirilirse elektrikli otomobiller yaygınlaşabilir ve petrol şirketleri bu duruma biraz sinirlenebilir.
Bavyeralı otomobil üreticisi BMW, geçtiğimiz yıllarda iki yeni hibrit aracı BMW i8 ve BMW i3'ü duyurmuştu. BMW i3 daha çok şehir içi kullanıma hitap eden bir otomobil olarak tasarlanırken, i8 ise çok daha sportif ve fütüristik tasarlanmıştı.

BMW bu iki aracının şarj problemini yanı sıra tüm şarjlı araçların şarj problemini çözmek için bir sokak lambası projesi hazırlamış. Bu proje hayata geçirilirse her sokak lambasında bir araç şarj istasyonu bulunacak.Bildiğiniz üzere sokak lambaları şehir şebekesine direkt olarak bağlıdır. Bu nedenle ana hattı değiştirmeye gerek olmadan sadece direği değiştirerek, bu proje hayata geçirilebilir. BMW'nin "Light and Charge" konseptinde, direkte aydınlatma adına düşük enerjili LED ampüller bulunacak. Bu ampüller normal ampüllere göre daha tasaruflular.

BMW şarj istasyonunda ise kredi kartı ile ödeme sistemi kullanacak. Ayrıca BMW birkaç dakikalık ufak bekleyişlerinizde arabanızı şarj ederseniz sizden bir ücret talep etmeyecek. Sistem Oxford, İngiltere'de deneme aşamasında. Bu sistem eğer hayata gerçekleşirse ilk olarak otoparklardaki direklerin değişmesi planlanıyor. Bu sayede araçlar otoparklarda bile şarj olabilecekler.Projenin başlangıçtaki kurulum maliyeti yüksek olsada daha sonra kendini amorti edecektir. Fakat bu projenin geçmesine petrol şirketler sevinmeyebilir. Eğer şarj istasyonları çoğalırsa insanlar daha çok elektrikli araçlara yönelir. Bizce dünyadaki petrol rezervi bitmeden böyle bir olayın vuku bulması imkansız. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.
 
4
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
0
0
0