• Anasayfa
  • Otomobil
  • BMW Şimdiye Kadar Yapılmış En Akıllı Otomobili Yapmak İstiyor

BMW Şimdiye Kadar Yapılmış En Akıllı Otomobili Yapmak İstiyor

2
0
0
0
0
BMW vizyonunu tamamen geleceğe odakladı. Alman devinin hedefinde şimdiye kadarki en akıllı araçları üretmek var.
Alman otomotiv devi BMW, otomotiv sektöründe teknolojinin ne denli ilerlediğinin farkında ve bu konuda ciddi bir şeyler yapmak istiyor. Bu da onlar için çok daha fazla araştırma ve geliştirme demek.

Elektrikli ve sürücüsüz otomobiller geleceğin araç teknolojisi olarak görülmekte. İşte bu konuda bir an önce oyuna dahil olup yeni bir şeyler yapmak isteyen BMW, ''yenilik'' kavramına farklı şekilde yaklaşıyor.Bu konuda şimdiden gerekli çalışmalara başlayan BMW'nin amacı, araçlarda kullanılacak yapay zekayı üretenin de, o aracı hız testine sokanın da kendisi olmasını sağlamak. Bu durumu Klaus Fröhlich şu şekilde açıklıyor; ''araçların sahip olacakları bütün teknoloji bizden çıkmalı.Yoksa Apple gibi şirketlere sadece aracın metal gövdesini göndererek içlerini yapay zekalı sistemlerle doldurmasını bekleyen şirketlere döneriz''.

Yani BMW'nin yapmak istediği, uzun süredir otomotiv devlerini endişelendiren sektöre de adım atmak. Google ve Apple gibi teknoloji devleri, son dönemlerde otomotiv sektörüne önemli yatırımlar yaparak kendi araçlarını üretmek için kolları sıvadılar. Bu durum da sektörün şu an ki sahiplerini endişelendiriyor. Hatta bu konuyla alakalı bir süre önce Daimler CEO'su ''Apple ve Google otomobil konusunda tahmin ettiğimizden daha çok şey biliyor ve ilerleyişleri bizi endişelendiriyor'' tarzında bir açıklama bile yapmıştı. İşte BMW'nin attığı adım da, bir bağlamda bu endişeye karşı. BMW, ''Apple ve Google ilerliyorsa, bende ilerlerim'' mantığı ile hareket edecek.

Bu bağlamda da BMW'nin hedefi, Froehlich'in dediğine göre ''en akıllı aracı yapmak''. Şimdiden pek çok yazılım mühendisini bünyesine katan BMW, bu konuda sahip olduğu eleman sayısını da arttırmak istemekte. BMW'nin amacı, araç üreten ne kadar çalışanı varsa, bir o kadar da aracı akıllı yapacak çalışana sahip olmak. Tabi bu durum için BMW bazı firmalarla ortaklığa gitmeyi de düşünmekte.BMW'nin istediği, hedeflediği sistem, gelecekte tüm araçlarında yapay zeka barındırmak ve bu sayede kullanıcılarını ortak bir bulut sisteminde toplamak. Yani uzun lafın kısası adamlar araçlarına tıpkı akıllı telefon mantığıyla yaklaşacak. Araçlar yapay zekalar ile olabildiğince akıllanacak ve sunulacak sistemler ile BMW sahipleri ortak bir bulutta toplanabilecek.

Tabi bu dediğimizin gerçekleşmesi için BMW'nin önünde uzun bir yol var. Fakat Alman devi bu konuda gözünü karartmış durumda. Bakalım gelecekte BMW'den ne gibi yenilikler göreceğiz.

Kaynak: Engadget
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0