• Anasayfa
  • Otomobil
  • Çin’in Tesla’sı “Le Supercar” 2018’de Çıkabilecek mi?

Çin’in Tesla’sı “Le Supercar” 2018’de Çıkabilecek mi?

0
0
0
0
0
Fransız otomobil üreticisi Renault, daha önce Le Car isminde bir model üretmişti. Çin’den gelen bu postmodern çizgilere sahip aracın ise onunla bir alakası yok. Bu bambaşka bir Çinli.
Yaklaşık bir yıl önce “Leshi İnternet Enformasyon ve Teknoloji” şirketinin kurucusu ve yöneticisi Jia Yueting, otomotiv sektöründe Tesla’nın izinden gidecek olan kendi geliştirdikleri(!) bir elektrikli otomobil üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu ki tasarım konusunda son aşamasına gelindiği söylenen bu otomobilin son hali ne kadar bu render görsellerine benzeyecek bilmiyoruz; ancak Yueting bu otomobil konusunda 600 yeni çalışanı işe alacak kadar ciddi. Üstelik bu yeni çalışanların 200’ü şirketin Amerika’daki ofisine, Lotus’un eski yöneticilerinden Tony Nie ile birlikte çalışmak üzere gönderilmiş. (Tony’nin arkasında bir zamanlar Tesla, BMW ve General Motors da dolanıyormuş)
Geçtiğimiz yıl şirketin bir diğer hizmeti olan LeTV’ye yatırım için şirket, varlığının 1.2 milyarını nakde çevirmiş ve LeTV’nin tüm ihtiyaçlarını kendi bünyesinde giderebilmesini sağlamış. (10 numara ticari hamle)

LeTV’nin bu kadar önemli olmasının sebebi ise şirketin otomobili aslında diğer hizmetlerinin kullanımını artıracak bir başka platform olarak görüyor olmasıymış ki bu da oldukça başarılı olarak adlandırılabilir; zira Amazon’un Kindle serisi cihazlarla yaptığı şey de aslında aynı.
Lüks araba sınıfında yer alacak olan Le Car, 2016 Pekin Otomobil Fuarı’nda ilk kez görülecek ve bir aksilik çıkmaz ise 2018’de “Bim” raflarındaki yerini alacak.

Okuyucuya Not: Sonda yer alan Bim şakası, sadece sizin de aklınıza geldiğine inandığım için yapıldı; ancak açıklık getirmek gerekirse Renault ile aynı isimli olmalarının sebebi Çinli firmanın Fransız ekolünde bir araç üretecek olması değil.
Fransızca’da bir artikel olan “Le”, İngilizce’deki “the” gibi kullanılır. Tesadüfe gelin ki “Le” çin’in Mandarin lehçesinde “mutlu” anlamına gelir. Yani bu şirketin mutlu arabaları, mutlu televizyon kanalları var.


Okuyucuya Not 2: Bahsi geçen firmanın LeTV hizmeti de Çin’in Netflix’i olarak tanınıyor dersem sanırım biraz fikir sahibi olmanızı sağlamış olurum.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0