• Anasayfa
  • Otomobil
  • TSK Mayına, Rokete, Bombaya Dayanıklı 50 Yeni Canavar Aldı: Ejder Yalçın 4x4

TSK Mayına, Rokete, Bombaya Dayanıklı 50 Yeni Canavar Aldı: Ejder Yalçın 4x4

4
0
0
0
0
İlk olarak 2013 yılında görücüye çıkan Nurol yapımı "Ejder Yalçın" adındaki 4x4 muharebe araçları Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine 50 yeni donanımlı olarak eklendi.
Bildiğiniz gibi geçtiğimiz birkaç haftadır birçok acı haber duymaktayız. Ülkemizin özellikle doğu kesiminde yaşanan büyük sorunlar ve şehit haberleri herkesin olduğu gibi bizlerin de içini yakıyor. Mehmetçik ise doğudaki bu karışıklığı gidermek için var gücüyle çalışmakta. (Aslında yazılacak birçok şey var da, yeri değil. Bu sebeple kısa kesiyorum)

İşte tam bu ortamda Türk Silahlı Kuvvetleri kendi özel timlerinin kullanmaları adına ilk olarak 2013 yılında üretilen ancak şimdi oldukça geliştirilip güçlendirilmiş Ejder Yalçın adındaki 4x4'ü envanterine ekledi. 50 adet olduğu söylenen bu araçlar tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirildi ve donatıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından da 11 adet satın alınan bu araçlar özellikle doğu bölgesinde kullanılacağı söyleniyor.El yapımı patlayıcı, mayın, roket dahil her türlü bombaya karşı tam koruma sağlama özelliğine sahip olan Ejder Yalçın'ın maliyeti 550 Bin Euro olarak söylenmekte. Şimdiye kadar yapılan herhangi bir operasyon ve ya saldırıda hiçbir Ejder Yalçın aracı kaybı olmamasının etkili olduğu bu satın alımda kara harekatı adına en sağlam araçlar arasında gösteriliyor.Lastik altı ve gövdesi mayın, roket dahil tüm patlayıcılara karşı yüksek koruma sağlayan Ejder Yalçın’lar bir tim (10 kişi) kapasitesi de dikkat çekmekte. %70 meyilli arazide rahatlıkla tırmanabilen zırhlı aracın lastikleri patlak gider özelliği taşıyor. Lastiklerine mermi isabet etse, yani patlasa dahi 50km'ye kadar yola devam edebilme özelliği bulunmakta.Kendi silah kulesi bulunan Ejder Yalçın, buraya monte edilen ağır makinalı tüfek ve bomba atar içeriden joystick kol ile ateşleniyor. Özel tim mensubu çatışmalarda kuleye çıkmadan içeriden hedefleri yaylım ateşine tutabiliyor. Böylelikle daha güvenli olan kuleye; 12.7mm ya da 7.62 mm. makinalı tüfek, 24 mm. uçaksavar ile 40 mm. bomba atar yerleştirilebilecek bir kapasiteye sahip. Kulede ayrıca sis havanları sistemi de eklenerek kullanılabilir.Gece görüşlü optik kamera sistemi,  2km ila 10km arasında yaylım ateşi menzili, termal kamera, 4 tona kadar yük taşıyabilme, 110km hıza çıkabilme, birçok farklı mühimmat sistemi entegre edilebilme gibi özellikler sahip olan Ejder Yalçınlar birçok bölgede aktif olarak rol alacağı söyleniyor.
4
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
0
0
0
0