• Anasayfa
  • Otomobil
  • Faraday Future 1000 Beygirlik Elektrikli Otomobil Konseptini Tanıttı!!

Faraday Future 1000 Beygirlik Elektrikli Otomobil Konseptini Tanıttı!!

0
0
0
0
0
Faraday Future adlı Amerikalı otomobil üreticisi, elektrikli otomobillerin de neredeyse benzinli otomobiller kadar hızlı olabileceğini gösteren aracını tanıttı.
Günden güne büyüyen elektrikli otomobil sektöründe bulunan bir firma olan Faraday Future, Kaliforniya'da yer alan ve Çinli yatırımcılar tarafından finanse edilen bir araç üreticisi. Her sene olduğu gibi bu sene de düzenlenen ve daha şimdiden birbirinden ilginç tasarımlara ve teknolojilere ev sahipliği yapmış olan CES 2016, Faraday Future'ı da ağırladı. Bu etkinliğe katılan Faraday Future, etkinliğin en çok ses getiren teknolojilerinden birisini tanıttı; FFZERO1.

FFZERO1, Faraday Future tarafından üretilmiş olan bir elektrikli araba konsepti. Sıradan bir elektrikli arabaya göre çok daha farklı olan FFZERO1, tam 1000 beygir gücündeki bir motora sahip. Üretilmesiyle birlikte elektrikli arabalar sınıfında güç rekorunu eline geçirebilecek kapasiteye sahip olan FFZERO1, 0'dan 100 km/saat hıza 3 saniyeden az sürede ulaşabiliyor. Faraday Future yetkililerinin söylediğine göre FFZERO1 saatte 320 km hıza erişebiliyor. Şimdilik sadece bir konseptten ibaret olan bu aracın üretilebilmesi konusunda elbette şüpheler var ancak Faraday Future yetkililerinin yaptığı hesaplamalara ve açıklamalara göre FFZERO1 gibi bir aracın üretimi mümkün, ama sadece sınırlı sayıda.

FFZERO1'in dikkat çeken bir diğer özelliği de aracın Batman'in arabasına benzeyen (ben benzettim) tasarımı. Tavan kısmı tamamen camdan oluşan aracın kenar hatları son derece keskin. Arabanın önden görünümü tek kelimeyle mükemmel ancak yanlardan ve arka kısımdan bakıldığı zaman "bu aynı araç mı?" şeklinde düşündürebiliyor. Arabanın tasarımında ilginç bulduğum bir diğer nokta da arka kısımdaki rüzgarlık. Tamamen camdan oluşan bu rüzgarlık, arabanın tasarımını yakışmış olabilir ancak fazla dayanıklı olabileceğini düşünmüyorum. Sonuçta bu bir araba, bomboş yollarda bile araçların kaza yaptıklarını görüyoruz. Bu nedenle tavan ve rügarlık, bir kaza anında tuzla buz olabilir.Sadece tek kişilik koltuğu bulunan FFZERO1'in iç kısmı, tam bir yarış arabası şeklinde tasarlanmış. Aracın koltuğu sürücünün rahat bir şekilde geriye yaslanması için özel olarak şekillendirilmiş, direksiyonu ise yarış arabalarında karşılaştığımız şekilde ele oturan ve ana olarak 2 tutma noktası bulunan direksiyon simitleri örnek alınarak üretilmiş.Hız konusundaki özellikleri belirtilen ve konsepti tanıtılan FFZERO1'in elektrikli bataryasıyla ilgili herhangi bir bilgi verilmiş değil. Aracın bu kısmının üretiminin daha gerçekleştirilmemiş olduğunu söyleyen Faraday Future sözcüsü Stacy Morris: "Şimdilik aracın bataryası üretilmiş değil ancak bunu gerçekleştirmek için bir firma ile birlikte çalışıyoruz. Üreteceğimiz bu batarya aracın tasarımında birkaç değişiklik yapmamıza neden olabilir. Bataryayı motorla istediğimiz şekilde birleştirerek aracın duruma göre önden, arkadan veya hem önden hem de arkadan çekişli olmasını sağlayacağız" dedi. Batarya konusunda kiminle çalıştıklarını ısrarla bildirmeyen sözcü, bu konudaki merakımızı gidermiş değil.Kaynak: TheVerge 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0