FBI: Araçların Hacklenmesi Gerçek Bir Tehlike

0
0
0
0
0
Akıllı araç sistemleri her geçen gün artıyor ancak bununla birlikte ''hack'' tehlikesi de baş gösteriyor.
Aslında bu durum yeni karşılaştığımız bir şey değil. Daha önceden bazı hacker'lar bir Jeep'i ve Tesla Model S'i hacklemeyi de başarmıştı. Tabi bu hack'leme olaylı deneme amacı ile yapılmıştı.

Ancak FBI, bu durumdan oldukça çekinmekte. Zira FBI'a göre araçların hacklenme durumu, özellikle önümüzdeki yıllarda son derece önemli sorunlara yol açabilir.

''Akıllı'' ve bağlantı kurulabilen araçların sayısı her geçen gün artmakta. Ancak bu araçların hack saldırılarına karşı savunmasız oluşları ayrı bir problem. Örneğin geçen sene  1.4 milyon Fiat Chrysler, uzaktan kumanda sisteminde mevcut olan bir açık sebebi ile geri çağırılmıştı. Bu açık, araçların hack'lenme durumu da ciddi derecede arttırmaktaydı.Artık etrafımızdaki tüm cihazlar, araçlar, internet üzerinden ulaşılabilir durumda. Örneğin artık çoğu yeni nesil araca mobil cihazlarınız ile komut verebilmektesiniz. İşte FBI'ın da korktuğu olay bununla alakalı. Zira hacker'lar eğer araca ulaşabilirse çalışan motoru durduma, frenleri iptal etme gibi şeyler yapabilmekteler.

Bu konuda büyük otomotiv firmalarının akıllı araçlarında kullandıkları yazılımlar her geçen gün daha da sağlam hale getiriliyor. Fakat hacker'ların da yetenekleri aynı şekilde her geçen gün artıyor.

Kaynak: CNet
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0