• Anasayfa
  • Otomobil
  • Tofaş'ın Ülkemizdeki Efsane Otomobillerden Fiat Tipo Geri Dönüyor!

Tofaş'ın Ülkemizdeki Efsane Otomobillerden Fiat Tipo Geri Dönüyor!

2
2
2
1
1
Ülkemizde 90'larda ve 2000'lerin başında sıklıkla gördüğümüz Tofaş'ın efsanevi araçlarından Tipo 2016 yılında geri dönüyor!
90'lar ve 2000'ler konusunda farklı farklı konulardan oldukça bahsetmiştik. Ancak özellikle araba konusunda da özellikle Tofaş'ın ciddi bir üstünlüğü bulunmaktaydı. Fiat ve Tofaş'ı haliyle aynı kefeye koyarsak; Kartal, Doğan, Şahin, Serçe, "Hacı" Murat gibi birçok araba sayarız. Ayrıca Tempra, Tipo ve Uno araçlar da bir diğer efsaneler.

Bu efsalerden Tofaş tarafından üretimi gerçekleştirilen Tipo modeli de geri dönüyor. İkinci el pazarında hala büyük ilgi gören ve uygun fiyatlarıyla dikkat çeken Tipo, 2016 yılında yenilenmiş haliyle geri dönüyor. Ancak ülkemizde farklı bir adı taşıyacak olan Tipo, bu sebeple eski ilgisini göremeyebilir.
 

Fiat Chrysler Grubu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi (EMEA) Operasyonlar Direktörü Alfredo Altavilla, yaptığı açıklamada, Bursa'da üretilen yeni sedan modelin Türkiye dışında isminin "Tipo" olacağını belirterek, "Tipo'nun Avrupa'da direkt bir rakibi yok. Bu araç böyle bir sınıfın olmadığı Avrupa pazarı için bir test olacak. Araca yönelik reaksiyonlar çok iyi. İtalyan bayilerimize gösterdik ve çok beğendiler" şeklinde belirtti. Ancak bu araç ülkemizde Ege anlamına gelen Aegea adıyla satışa sunulacak. Fiat'ın orta sınıfta yer alan hatchbak otomobili olan Tipo, 1988-1995 yılları arasında Tofaş tarafından Bursa'da üretilmişti. Tipo, Tempra'dan sonra piyasaya sunulyeni bir araç olarak ilgi görmüş ve ülkemizdeki efsane otomobillerden biri olarak kabul edilmekte. Sektör uzmanları, Tofaş tarafından Bursa'da üretilecek "Aegea" ailesiyle Fiat'ın Dacia'nın en büyük rakibi olacağını belirterek, yurtdışında Tipo ismiyle satılacak yeni sedan modelin Dacia'nın Avrupa'da yer almadığı kompakt sınıfnda yer almasının büyük avantaj olacağını söylüyorlar. Yani Tipo, Avrupa pazarı için yeni bir otomobil sınıfı olacak.
 

Türkiye'de 15 Ekim'den itibaren 49.950 TL'den başlayan fiyatlarla satılacak Fiat Aegea'nın, Kasım ayında ise Tipo ismiyle önce İtalya'da satışa sunulması bekleniyor. Aracı sırasıyla toplamda 40 farklı ülkede satacak olan Tofaş, toplam 1 Milyar Dolarlık yatırımla Bursa'da sedan, hatchback ve station wagon'dan oluşan tüm 'Aegea' ailesini üretecek. 2016 yılı haziran ayında satışa çıkacak hatchback ve station wagon kardeşleriyle birlikte yılda kompakt sınıfta 200 bin adet otomobil üretilecek.
2
2
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
2
2
2
1
1