Ford, 11 Kademeli Şanzıman Üretti

0
0
0
0
0
Daha ZF tarafından 9 ileri şanzımanın duyurulmasının üzerinden çok geçmeden 11 kademeli şanzıman üretildi.
Her teknoloji alanında olduğu gibi otomobil teknolojileri konusunda da gelişmeler devam etmekte. Son olarak karşımıza çıkan 9 ileri kademeli şanzıman seçeneği ZF tarafından üretilmişti.

Bugüne kadar binek otomobiller için üretilmiş olan en yüksek kademeli şanzıman ZF tarafından üretilen bu şanzıman olarak geçmekteydi.Daha sonra BMW tarafından da kullanılmaya başlanan 9 kademeli şanzıman en son da Jeep'in Cherokee modellerinde kullanılmaya başlanmıştı.

ZF'ye göre 9 kademenin yapılabilecek en üst sınır olduğu ve bunu aşmanın ağırlık ve bazı diğer sorunlara yol açacağını iddia etmişti.
 

Fakat her ne kadar ZF 9 kademeli şanzıman sistemi için "doğal sınır" dese de Ford, 11 kademeli şanzıman için patent aldı. Bu da üretildiği zaman yeni rekorun Ford'a geçeceği ve ZF'nin tahminin çürütülmesi anlamına gelecek.Yukarıda gördüğünüz gibi sızdırılan patent ile 11 kademeli şanzıman için ilk adım atan Ford, Amerika Patent Ofisi'nden aldığı bu patent üzerine onaylandığı taktirde şanzımanı üretmeye başlayacak.

Söylentilere göre bu şanzıman modeli 2017 Model F-150 Raptor modelinde göreceğimiz söyleniyor. Bakalım 11 kademeli şanzıman sürücülere ne gibi avantajlar sağlayacak.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0