• Anasayfa
  • Otomobil
  • Ford’un Yeni Farları, Görünmeyen Tehlikeleri Görülebilir Hale Getiriyor

Ford’un Yeni Farları, Görünmeyen Tehlikeleri Görülebilir Hale Getiriyor

0
0
0
0
0
Ford’un geliştirdiği yeni far sistemi, şoförlerin yollardaki tehlike oluşturabilecek kısımları daha iyi görmesini sağlayarak olası kazaların önüne geçilmesin sağlayacak.
Otomobillerin aslında görünmeyen kahramanları farlardır. Farklı tasarımlarla araçları olduğundan daha karizmatik görünmesini sağlayan farlar, aynı zamanda sürücülerin yola daha fazla hakim olmasını sağlayarak olası tehlikelere karşı önlem alınmasını sağlarlar. Tabii her araç için bunu söylemek çok zor. Her ne kadar son yıllarda üretilen araçların farları gelişmiş teknolojilere sahip olsalar da eski arabaların yetersiz farları, kazaların oluşma riskini de arttırıyor. Ford’un geliştirdiği yeni far sistemi, kullanıcıların kaza yapma riskini minimum seviyeye çekmek için geliştirildi.

Geliştirilen yeni teknoloji, araçların virajlardaki dönüşleri sırasında geleceği noktayı, kasisleri, şerit çizgilerini ve çukurları aydınlatabiliyor. Bu sayede araç kullanıcıları, tehlike unsuru taşıyan her olayın önceden farkına vararak olası kaza risklerini de düşük seviyeye çekmiş oluyorlar. Gelişmiş spot ışı ise yol üzerindeki insanlara ve hayvanlara karşı bir güvenlik sistemi sunuyor. Isıyı algılayan bu sistem, spot ışığını yol üzerindeki insanlara doğru yönlendirerek görülebilirlik oranını daha da arttırıyor. Bunun dışında araç kullanıcıları, araç içerisinde yer alan ekranda yol üzerinde bulunan varlıklardan daha önce haberdar oluyor, bu da şoförlere manevra yapmaları için daha fazla süre kazandırıyor.Şimdilik test aşamasında olan bu sistemin yakın bir zamanda araçlarda kullanılabileceği belirtiliyor.
 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0