Yeni Ford GT, Gorilla Glass İle Geliyor!

0
0
0
0
0
Genellikle mobil cihaz sektöründe karşımıza çıkan Gorilla Glass, şimdi de otomotiv sektörüne adımını atıyor.
Aslında siz başlığı okurken ne kadar şaşırdıysanız, biz de haberi yaparken o kadar şaşırdık diyebiliriz. Zira hep mobil cihazlarda sık sık söz ettiğimiz Gorilla Glass, bu sefer bir otomobilin ön cam panelinde karşımıza çıkacak. 

Ford'un canavar otomobillerinden olan GT, yeni versiyonu ile karşımıza çıkmaya hazırlanırken, otomobili olabildiğince eşsiz, farklı yapmak isteyen Ford, aracın ön cam panelinde Gorilla Glass hibrit kullanmaya karar vermiş. Cama hibrit özelliğini veren olay ise, normal olarak iki katman yerine üç katman kullanılması.Aracın ön panel camının bu şekilde olması, standart araç ağırlında da 5-6 kilogramlık bir hafiflik sağlayacak. Ayrıca Gorilla Glass, normal otomobil camlarına göre de oldukça dayanıklı. Özellikle sürat konusunda GT gibi asfaltı ağlatan bir otomobil söz konusu olunca, yüksek hızlarda seyir halindeyken, yoldan cama fırlayan taş vb şeyler, cama ciddi hasar verebiliyor. Fakat Gorilla Glass, bu konuda da oldukça iddialı.

Aşağıda izleyeceğiniz videoda, Ford teknisyenlerinin cama büyük buz parçalarını yüksek hızlarda fırlatarak yaptığı deneyi izleyebilirsiniz.
 
Videoda da gördüğünüz gibi hibrit versiyonlu Gorilla Glass, babalar gibi darbelere dayanıyor. Ford, aracına bu denli bir sistemi getirerek bir ilke imza atıyor olsa da, zaman içinde Gorilla Glass'ın adının otomobil sektöründe sık sık duyacakmışız gibi gözükmekte.

Kaynak: Engadget
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0