• Anasayfa
  • Otomobil
  • Elektrikli Araçların Yarıştığı "Formula E" Sezonu Sona Erdi

Elektrikli Araçların Yarıştığı "Formula E" Sezonu Sona Erdi

1
0
0
0
0
FIA'nın bu yıl ilk olarak düzenlediği elektrikli araçlarla yapılan Formula E yarışı Londra'da yapılan 11. yarış ile sona erdi.
FIA'nın en ünlü yarış türü olan Formula 1'i hepimiz biliyoruz. Efsane yarışların ve maalesef kötü kazaların da yaşanabildiği yarış olan Formula 1, dünya genelinde en çok takip edilen yarış türü olarak dikkat çekmeke. Bundan kısa bir süre önce ve yine kısa bir süreliğine düzenlenen İstanbul Park'taki ülkemizde düzenlenen yarışlarla da ev sahipliği yaptığımız etkinliğin bir de günümüzde kullanımı revaçta olan elektrikli versiyonu bulunuyor.

Formula E adı verilen bu yarış türünde tamamen elektrikli Spark Racing Technology tarafından üretilen Spark-Renault SRT 01E modeli kullanıldı. (CES'te tanıtıldığı sırada burada haberini yapmıştık) Saatte 250km hıza kadar çıkabilen bu araçların en ilginç noktası ise tamamen sessiz olmaları. Yani o klasik F1 seslerini FE'de görmüyoruz. (O sebeple biraz sıkıcı gibi gelebilir)Dün, yani 28 Haziran 2015'te Londra yarışlarının ikinci ayağı ile 14/15 sezonunu kapatan Formula E, güzel bir şekilde ilk sezonunu tamamlamış oldu. Eski F1 şampiyonlarından Nelson Piquet'in oğlu Nelson Piquet Junior (tam adıyla; Nelson Ângelo Tamsma Piquet Souto Maior) şampiyon olarak babasını farklı bir türde yadetmiş olmuş.Sébastien Buemi, Lucas di Grassi, Jean-Eric Vergne, Jarno Trulli, Takuma Sato, Nick Heidfeld ve 1994 San Marino Grand Prix'de liderken geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybeden efsane pilot Aryton Senna'nın oğlu Bruno Senna gibi birçok F1 plotunu barındıran yarış olmasıyla da dikkat çeken Formula E, Piquet'in kazanmasına rağmen Buemi ve Prost'un takımı e.dams-Renault'nun takım şampiyonluğu ile sona erdi.
 

Yukarıda görebileceğiniz gibi Londra'daki son yarışta Buemi ufak bir kaza yaparak sıralamada geriye düşmüş ve alabileceği şampiyonluğu 1 puan farkla Nelson Piquet Jr'a vermiş oldu.Sonuç olarak şu anda en çok Elon Musk'ın Tesla firması ile alınan elektrikli otomobillerin hemen ayarlanıp düzenlenmeye başlayan yarışları ile bir sezon geride kalmış oldu. İlerleyen yıllarda popülaritesini kat be kat arttıracağı tahmin edilen Formula E, sessiz olsa da bizlere Formula 1 çekişmesini sunabilmesi ile oldukça zevkli olduğunu söylemeliyim. Takip etmenizi de tavsiye ederim.

Ayrıca eğer merak ediyor ve takip etmek istiyorsanız yarışlar hakkındaki tüm detaylara buradan bakabilirsiniz.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0