Gelecekte Karşılacağımız 10 Araç Konsepti!

1
0
0
0
0
Hyundai ve Kia'nın düzenlediği etkinlikte otomotiv devleri gelecekte araçlarda karşımıza çıkacak 10 teknolojiyi tanıttılar.
Otomotiv sektörü günümüzün en büyük sektörlerinden birisi. Bu sektörde bulunan markalar, dünyanın en pahalı araçlarını satmaya çalıştıklarından dolayı müşterilerin dikkatini çekmek adını kıyasıya yarışırlar. Bazen araçlarına ekledikleri özelliklerle, bazen araçlarının performansıyla ve bazen de araçlarına yaptıkları tasarımıyla bunu başaran otomotiv firmaları, bu yeniliklerin her birini günden güne farklılık gösteren teknolojiyi kullanarak yaparlar.

Otomotiv sektörünün öncülerinden olan Hyundai ve Kia, her sene IDEA Festival adında bir etkinlik düzenler. Bu etkinlikte, iki şirketten birinde çalışan çalışanlar kendi konseptlerini sergileyebilir veya üzerinde çalıştıkları teknolojinini sunumunu yapabilirler. Senelerdir düzenlenen bu etkinliğin bu sene bir farklı yanı vardı. Önceki senelerin hiçbirinde kapılarını basına açmayan etkinlik sahipleri Hyundai ve Kia, bu sene bu kararlarından vazgeçerek etkinliği herkese açık düzenlediler. Hyundai ve Kia'nın gelecekte araçlarımızda bulunacağını belirttiği teknolojilere ve araçların nasıl olabileceklerini gösterdiği tasarımlara bir göz atmanızı öneririm.
 

 Oculus SürüşüBu teknoloji araçta bulunan sürücünün bir Oculus ile aracını sürmesini sağlıyor. Gerçekte hareket etmeyen aracın tüm fonksiyonları Oculus Rift'te bulunan teknoloji ile algılanıyor ve sürücü sanal gerçeklik aleminde bir sürüş gerçekleştiriyormuş gibi görünüyor. Teknoloji ilerleyen senelerde sürücü adaylarının eğitimi için kullanılacak.
 

 Cankurtaran ZeplinBu zeplin içinde bulunan temiz hava kaynağı veya yangın söndürücü sıvı ile birlikte kaza alanlarının vazgeçilmez icatı olabilir.
 

 Solar Rüya EkibiBu ekip sahip olduğu son derece teknolojik ve Güneş enerjisi ile çalışan aracı kullanarak çocukların (küçük bireylerin) hastaneye veya okula götürülmesi gibi işlevlerde kullanılıyor. Araç bunu şu ana kadar yapılmış olan tüm diğer araçlardan daha ucuz bir şekilde gerçekleştiriyor.
 

 U Can ConcertBu sistem araç sahibinin eğlenmesi amacıyla geliştirilmiş. Aracın çeşitli kısımlarına enstrümanların bulunduğu düzenekler yerleştiriliyor ve kontrolleri, belirlenmiş bir laptop üzerinden sağlanıyor. Artık arka koltuktan konser verebilirsiniz.
 

 Kıyafetlerinizi Temizleyen Bisiklet: Wafrica

 

Wafrica'nın çalışma prensibi, bisikletin ilerlemesi ve kıyafetlerinizin temizlenmesi için pedal çevirmeniz üzerine kurulu. 3. dünya ülkelerinde kullanılması planlanan bu teknolojide çamaşırlarınızın bulunduğu düzenek, sadece 1 dakika pedal çevirmeniz halinde 2,5 litre suyu temizleyebiliyor. Günlük hayatımızda karşımıza çıkmayacak olsa da bazı ülkelerin bu teknolojiyi kullanacağına şüphe yok.
 

 Gezgin Scooter

 

Bu scooter'ın yapısı normal scooterlarımızdan çok farklı değil. Fakat asıl fark yaratan eklenti, scooter'ın arka kısmına takılabilen ek bir el arabası. Tanıtımda bu bölmeye bebek arabası takan geliştiriciler, arka tarafta ağlayan bebeğin duyulabilmesi adına cihaza ağlama sensörü bile koymuşlar. Aynı zamanda bu scooter, tek kullanacaksanız inmeniz halinde sizi takip edebiliyor veya akıllı telefonunuzdan komutlandırılabiliyor.
 

 Akıllı KoltukBu koltuk araçlarımızda kesinlikle bulunması gereken eklentilerden birisi. Arabanızda bulunan koltuk istediğiniz duruma göre 3 farklı şekile girebiliyor; bebek koltuğu, normal koltuk ve eşyalarınızı koymanız için düz bir zemin. Hava ile kendini şişirip indirebilen akıllı koltuklar, umarım gelecekteki araçlarda bulunur.
 

 Engelliler İçin AraçEngelliler için özel üretilmiş bu araç, gövdesinin hiçbir kısmını oynatamayan engellilerin kullanımı için üretildi. Araçta bulunan akıllı sistem, engelli kişilerin konuşmasını, yazmasını ve aracı kullanmasını mümkün kılıyor. Aynı zamanda elektrikle çalışan bu araç, tek seferlik şarjı ile tam 20 saat çalışabiliyor.
 

 Origine 


Origine bilim-kurgu filmlerinden fırlamış gibi duran bir tasarıma sahip. Bu araç iki dev tekerin ortasında bulunan bir platformdan oluşuyor. Platforma oturan ve elindeki joystick ile aracın kontrolünü gerçekleştiren sürücüler, Origine ile engelli arazileri çok rahat şekilde aşabiliyorlar. Elektrikle çalışan Origine, tek şarj ile 20 saat sürülebiliyor.
 

 Avatar DriveBu düzenek sahip olduğu eklentiler sayesinde aracın uzaktan kontrolünü sağlıyor. Bir sanal gerçeklik gözlüğü, pedallar, vites ve direksiyon gibi eklentileri bulunan düzenek, kontrolüne sahip olduğunuz aracı istediğiniz gibi yönlendirmenizi sağlıyor. Alkollü bir arkadaşınızı eve bırakırken kullanılması gibi örneklerle bu düzeneğin ne kadar önemli bir kullanım alanı olabileceği anlatılabilir.

Kaynak: TechRadar 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0