• Anasayfa
  • Otomobil
  • Yok Artık Lebron James: Yakında Türkiye’de Uçan Otomobiller Görebiliriz!

Yok Artık Lebron James: Yakında Türkiye’de Uçan Otomobiller Görebiliriz!

0
0
0
0
0
İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin hazırladığı proje kapsamında üretilecek otomobiller, hem kara hem de hava yoluyla gidebilecek.
Ülkemizde otomobil dünyasıyla ilgili yaşanan gelişmeler zannediyorum ki yalnızca beni şaşırtmıyordur. Neredeyse her gün yeni haberler aldığımız ‘%100 Türk tasarımı otomobil’, ‘Türkiye’de üretilen ilk elektrikli otomobil’ gibi haberlerin ardından şimdi çok daha heyecanlı bir gelişme yaşandı. İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin ‘Gelişim 1’ adıyla önümüzdeki aylarda prototipi gösterilecek aracı hem hava hem de kara ilerleyebiliyor.

Gelişim Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ile TÜBİTAK’ın ortak projesi olan Gelişim 1’in dünya genelinde büyük bir ilgi gördüğünü söyleyen Gelişim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhan Aykaç, ABD dışında Japonya’dan Nagazaki Üniversitesi’nden gelen öğretim görevlilerinin proje hakkında incelemelerde bulunarak ortaklık teklif ettiğini belirtti. Projenin birinci ön incelemeden geçtiğini söyleyen Aykaç, elektrikli otomobilin ikinci versiyonunu TÜBİTAK’ın da desteğiyle bu yıl hayata geçirmek istediklerini belirtti.Gelişim Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhami Çolak, Nagazaki Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Fujio Kurokawa ile işbirliği protokolü imzalandığını belirtirken aracın geliştirilerek uçan bir araç haline getirilebileceğini belirtti. Prof. Dr. Çolak, bu sayede her geçen gün daha da çekilmez hale gelen İstanbul trafiğinin daha da rahatlayacağını öngördüklerini söyledi.Aracın tasarımı ve elektronik yapısıyla ilgili bazı bilgilendirmelerde bulunan Prof. Dr. İlhami Çolak şunları söyledi:

"Bu elektrikli aracımızla iki kez TÜBİTAK yarışmalarına katıldık ve başarı elde ettik. Aracımızın en büyük özelliklerinden biri; dış gövdenin çok hafif bir malzemeden, şasenin alüminyumdan yapılmış olması. Tek bir tekerden elektrikli motor kullandık diğerlerinde motor yoktur. Bu motor yaklaşık 3 kilovat güce sahip. Bu elektrikli aracın ülkemizde yapılan diğer elektrikli araçlardan farklı olması için başlattığımız bir proje var. Bu elektrikli aracımızı hem karada, hem de havada giden bir hale getirmeyi planladık. Ciddi çalışmamızda ilerleme kaydettik. Japonya ve Kore'deki bilim adamı arkadaşlarımızla beraber bu projemizi biraz daha geliştirerek aracımızı uçan bir araç haline getirmek istiyoruz. Hedefimiz; bu aracın uçurulmasıdır. Bunu yapmak için yine elektrik enerjisi kullanacağız. Fosil yakıtlı petrole dayalı bir motor kullanmayacağız. Elektrik enerjisini depo eden bataryalarla şarj edeceğiz ve bunu kullanacağız. Uçuş menzili ilk etapta kısa olacak ama gelişen teknoloji ile birlikte uçan bu elektrikli aracın menzilinin daha fazla olacağını ümit ediyoruz. İlk çalışmaları prototip halinde yapmaya başladık. İleride bütün düzenlemeler yapıldıktan bunu uçabilen bir elektrikli araç haline dönüştürebileceğiz. Elektronik ve haberleşmenin çok ciddi biçimde geliştiği bir dönemde elimizdeki bilgilerle biz bu aracı uçurabilecek teknolojiye sahip olduğumuzu gördük, Nagazaki Üniversitesi'ndeki arkadaşlarımız ile bunun ilk etütlerini yaptık. 1 yıldır üzerinde çalışıyoruz. Şu anda bunun parçalarının birleştirilmesi aşamasında."
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0