Google'dan Yeni Model Sürücüsüz Araçlar Geliyor

0
0
0
0
0
Google, kendi kendini sürebilen araç projesine son sürat devam etmekte. Lexus'lardan sonra, yeni model araçlar da bu yaz yollardaki yerlerini alacaklar.
Birkaç gün önce Google'ın kendi kendini kullanabilen araçlarının daha şimdiden trafik kazalarına karıştıklarından bahsetmiştik. Ancak bu kazalar Google'ın yeni adımlar atmasına bir engel değil.

Şu an kendi kendini sürebilen araç projeleri kapsamında Lexus araçlarını kullanan Google, yeni model araçlarını yakın zamanda Kaliforniya yollarında kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Yeni araçların sayısı, Lexus'lar kadar olmayacak ancak özellikle kabarık, balona benzeyen şekilleri, araçların ayırt edilişini kolaylaştırmakta.  

    

Prototip aşamasında olan araçlar, bu yazın başında test süreçlerini tamamen bitirecek ve hazır bir şekilde Google'ın memleketi olarak da tabir edebileceğimiz Kaliforniya'da kullanıma sunulacak. Şirketin kendi kendini sürebilen araç programının başında olan isim Chris Urmson da, araçların yaz ayları içinde yollarda olacağını, ancak sayı olarak çok fazla bu modelden bulunmayacığını söyledi. Yinede Urmson tarafından söylenen, kesin bir araç sayısı bulunmamakta.

Araçlar %100 şekilde kendilerini sürebilecek kapasitede olacaklar. Ancak Google, güvenlik amaçlı olarak her araca bir de ''güvenlik sürücüsü'' görevlendirecek. Google'ın bu hamlesinin sebebi, özellikle son günlerde kaza haberlerinden sonra araçların hazır olmadığı ve projenin riskli olduğunu düşünenler.

Kazalar konusunda da açıklamalar yapan Urmson, araçlara yüklenen yazılımların, kaza öncesi oluşan durumlara hızlı tepki verebildiklerini, ancak bazen bu tepki süresinin biraz geciktiğini söyledi. Araçlarına kırmızı ışıkta beklerken farklı bir aracın arkadan çarpması bile, kaza yüzdesine dahil olduğundan, aslında oranların fazla endişe vermemesini gerektiğini söyleyen Urmson, kazaların mutlaka olacağını, ancak oranı ve sonucunda oluşan hasarları minimuma indirmeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi.Yeni gelecek araçlar saatte 25 km hız yapacak şekilde ayarlanacak. Ayrıca bir önceki model Lexus'larda kullanılan yazılım da yeni modellerde, geliştirilmiş bir versiyonla mevcut olacak. Google şu an hala aracın sensörleri ve yenilenmiş yazılımı üstüne testler yapmakta. Konuyla ilgili açıklama yapan Google sözcülerinden bir diğer isim Jacquelyn Miller'ın, yeni araçları ile odaklandıkları konular hakkında yaptığı açıklama şu şekilde; ''araçlarımız, %100 şekilde kendilerini sürebilecek şekilde dizayn edilmekteler. Haftalık ortamala 16 bin kilometre yol katedecek araçlar, bu süreç içinde de yazılımlarını geliştirecekler. Ayrıca yolda gerçekleşebilecek beklenmedik durumlar için yazılım, önemli derece de geliştirilmekte. Test aşaması bittiği zaman araçlar bahsettiğimiz durumlar için tam anlamıyla hazır olmak zorunda. Ancak şu anki gidişatımızın bu hedefe gün geçtikçe yaklaşmakta''.
 


Araçların gerek test aşamaları, gerek durum güncellemeleri Google+ üzerinden sürekli olarak yenilenerek duyurulacak. Soru ve yorumlarınızı da yine Google+ üzerinden aktarabileceksiniz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0