• Anasayfa
  • Otomobil
  • Türkiye'nin İlk Güneş Enerjisiyle Çalışan Otobüsü Yola Çıktı

Türkiye'nin İlk Güneş Enerjisiyle Çalışan Otobüsü Yola Çıktı

0
0
0
0
0
ODTÜ GÜNAM ve bir firmanın desteğiyle birlikte Türkiye'nin ilk güneş enerjisiyle çalışan otobüsü yola çıktı. Otobüs, sadece güneş ışığından elde edilen enerjiyle yolculara çok sayıda hizmet sunuyor.
ODTÜ Güneş Araştırma Merkezi ve bir firmanın ortaklığıyla üretilen %100 yerli yapımı ‘Türkiye’nin ilk güneş paneli destekli otobüsü’ yollara çıktı. Otobüsün tanıtımı için ODTÜ GÜNAM araştırmacıları, Enerji Bakanlığı Yetkilileri ve davetlilerle birlikte MAN Türkiye A.Ş tesislerinde bir tören düzenlendi.

ODTÜ GÜNAM’ın Müdürü Prof. Dr. Raşit Turan, güneş ılığını elektrik enerjisine çevirmeyi sağlayan fotovoltaik teknolojinin, son yılların sanayileşen en önemli yüksek teknolojili yenilenebilir enerji türü olduğunu belirtti.

GÜNAM, Kalkınma Bakanlığı’nın desteğiyle kuruldu. 6 yıl önce başlatılan proje kapsamında Ar-Ge faaliyeti sonucunda geliştirilen fotovoltaik teknolojiye dayalı güneş panellerinin veriminin %18 olduğunu belirten Turan, “GÜNAM olarak, yeni deneylerle bu teknolojiyi sürekli iyileştiriyoruz. Önümüzdeki 2-3 yıl içinde dünyanın en verimli silisyum temelli güneş hücrelerini biz üreteceğiz. Bu konuda çok iddialıyız” dedi.


 

 Otobüsün sunduğu özellikler neler?

Prof. Dr. Turan, otobüslerin klimaya, yolculara özel multimedya birimlere, kablosuz internet hizmetine ve soğuk-sıcak su ünitelerine sahip olduğunu belirterek, bu özelliklerin yalnızca dizel motor aracılığıyla sağlandığını ve bu nedenle de mola verildiği sırada motorun çalışır durumda bırakıldığı belirtildi.

Turan, otobüse entegre edilen güneş panellerinin, otobüsün ek kliması başta olmak üzere, sesli ve görüntülü sistemlerini, kablosuz internetini, soğuk-sıcak su ünitelerini, ışıklandırmalarını ve motorun aküsünün ihtiyacı olan elektriği üretebildiğini belirtti.

Güneş enerjisinin elde edilebilmesi için otobüsün tavanındaki 12 metrekarelik bölümün 360 adet güneş hücresinden oluşan 24 güneş paneli ile kaplandığını söyleyen Turan, bu sistemin kapasitesinin 1.4 kilowatt saat gücünde elektrik üretimini sağlayacağını açıkladı.Güneş enerjisinden üretilen elektrik enerjisinin bir batarya sisteminde depolandığını ve bunun elektrikli klimaların çalıştırılması için kullanılabildiğini söyleyen Turan, şu açıklamaları yaptı:

"Projede kullanılan tüm güneş gözeleri GÜNAM'da yerli olarak üretildi. Güneş gözelerini bir otobüs tavanı için özel olarak tasarladık. Dünyadaki başka örneklerde, otobüs için cam paneller kullanılmıştı. Bunlar hem tavanın etkin olarak kullanılmasını engelliyor hem de ağır olduklarından verimli çalışmıyor.

Bizim geliştirdiğimiz sistemde ise pek çok anlamda ilk olacak şekilde 2 milimetre kalınlığına indirdiğimiz 'esnek' güneş panelleri tavana özel bir yapıştırıcı ile yerleştirildi. Böylece gözelerin hem otobüsün tavan yüzeyine yapışmasını hem de şekil almasını sağladık. Bunların her türlü atmosfer koşulunda ve otobüsün hızına dayanıklı olması için araştırmalar yürüttük. Geliştirilen sistem, otobüslerde önemli bir yakıt tasarrufu sağlayacak, aynı zamanda sera gazının azaltılması noktasında önemli işlev yürütecek.
"

ODTÜ GÜNAM mühendislerinden olan Olgu Demircioğlu da otobüsün 1.5 saat boyunca güneş ışığı depoladığında yaklaşık 1 saatlik enerjinin üretildiğini belirtti. Bir sonraki projede otobüsün üst kısmına panelleri yapıştırmak yerine direkt bu panellerle birlikte üretilmesinin hedeflendiğini söyleyerek, beklentilerin %2-3 aralığında yakıt tasarrufunun sağlanması olduğunu belirtti.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0