Hackerlar, Jeep'ten Sonra Tesla Model S'i de Hackledi

0
0
0
0
0
Hacker'ların Jeep'ten sonraki hedefi, elektrikli otomobil sektöründe başı çeken Tesla Model S oldu.
Yaklaşık iki hafta önce, hacker'lara gerekli imkan verildiğinde neler yapabildiklerini gösteren bir haber yapmıştık. Yaptığımız haberde olay şuydu; hacker'lar, bir Jeep'e uzaktan bağlantı sağlayarak aracın kontrolünü ele geçirmeyi başarmışlardı.

Şimdi ise hacker arkadaşlar, son dönemlerin parlayan ve yükselen otomobillerinden Tesla Model S'in sistemine erişmeyi başardıklar. Üstelik hacker'lar, buldukları açık sayesinde aracın tüm sistemlerini kapatabilecek durumdalar. Tabi zaten bu tarz deneylerin yapılmasındaki amaç, otomobillerdeki açıkları bulmak.Araç içi kumanda sistemleri konusunda piyasada bulunan çoğu araca göre çok daha ''akıllı'' olan Tesla, siber güvenlik firması Lookout ve Cloudflare'in dikkatini çekmiş. Onlar da Tesla'ya güvenlik açığının bulunup bulunamayacağı yönünde bir teklif sunmuş. Sonuç olarak da ortaya da böyle bir deney çıkmış. Tabi Tesla bu tarz çalışmalara oldukça önem veriyor ve bu sayede çalışmayı yürüten şirketler açısından büyük bir kolaylık oluyor. Karşılığında da Tesla, bulunan açıklara anında müdahale etme imkanına sahip oluyor.

Yapılan deneye göre, saate 10 km'den daha düşük bir hızda hareket eden Tesla Model S'e bağlanmayı başaran hacker'lar, otomobilin motorunu ve içinde bulunan akıllı sistemi sürücünün müdahalesi olmadan kapatmayı başarmışlar. Güvenlik uzmanlarının söylediğine göre, hack'lenme esnasında aracın içindeki tüm ekran ve müzik sistemleri durmuş, aynı şekilde otomobil de bir süre yalpaladıktan sonra stop etmiş.Tabi bu tarz bir olaydan sonra Tesla sistemini geliştirerek bir güncelleme yayınlamış durumda. Bulunan açığın giderilmesine yönelik geliştirilen güncelleme, bugün tüm Tesla araçlara sunuldu.

Kaynak: LATimes
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0