İlk Adımı Toyota Attı: Otomobillerde Standart Otomatik Fren Dönemi Başlıyor!

0
0
0
0
0
Yakın bir gelecekte otomatik fren sistemli otomobiller standart hale gelecek. Bu konuda ilk adım atan ise Japon otomotiv devi Toyota oldu. Yeni sistemin detayları ve yaygınlaşacağı tarihlere birlikte göz atalım...
Otomobillerin güvenliği için yeni teknolojiler geliştirilmeye devam ediyor. AEB (Automatic Emergency Braking) olarak adlandırılan otomatik acil durum fren sistemi yakın bir gelecekte tüm otomobillerde standart olarak sunulan bir teknoloji olacak. Bu konuda Amerikan Ulusal Trafik Güvenlik Kurulu ve Yol Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nün otomobil üreticileri ile kararlaştırdığı tarih 2022 yılı. Buna rağmen, bazı üreticiler elini daha çabuk tutacak gibi görünüyor.

 Toyota Ne Zaman Standart Olarak Sunacak?

Otomatik fren sistemi ile ilgili en hızlı hamle Toyota’dan gelecek. Japon şirket 2017 yılına kadar yeni nesil fren sistemini neredeyse tüm otomobillerinde standart donanım olarak sunacağını açıkladı. Verilen bilgilere göre, 2017 yılında Toyota’nın 30 otomobilinden 25’inde şirketin kendi geliştirdiği otomatik fren sistemi yer alacak. Sadece 4Runner, 86, Mirai, Lexus GX ve Scion iA modelleri ilk etapta otomatik fren sistemini standart donanım olarak alamayacak.

 Otomatik Fren Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Otomatik fren sisteminin amacı, sürücünün dalgınlığına gelen anlarda devreye girerek otomobilin yavaşlatılmasını ya da durdurulmasını sağlamak. Hali hazırda bazı modellerde kullanılan otomatik fren sisteminin iki farklı çeşidi bulunuyor. Bazı Lexus modellerinde kamera ve milimetre dalga radarı kullanılırken, Toyota modellerinde bu teknolojiye lazer dalga radarı da eşlik ediyor. Lazer ve milimetre radarlarının ölçümlerine göre devreye giren otomatik fren sistemi, çarpışma riskini en aza indiriyor.    
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0